BJEŽ ambasadorky – rozhovor s Natkou Jurčovou

Po úvodním představení všech BJEŽ ambasadorek vám přinášíme první z rozhovorů, ve kterých všechny holky pořádně vyzpovídáme. Začínáme se skvělou sympatickou mladou reprezentantkou České republiky v biatlonu -  Natálií Jurčovou.     

Patříš mezi vyvolené :) – ambasadorky čelenek BJEŽ. Jak ses s touto značkou seznámila? 

Můj první oční kontakt s čelenkami byl na Instagramu. A byla to láska na první pohled. Poté jsem se na veletrhu Expo v Praze setkala přímo s Bětkou a nějak jsme to „daly dohromady“.   

Co ti na čelenkách BJEŽ nejvíc vyhovuje? Proč bys je doporučila všem ostatním? 

Pohodlí především! Čelenku na hlavě skoro necítím a prakticky ji v tréninkové dny ani nesundávám, jen vždy vyměním za suchou. Nikde mě neškrtí, nepadá, a přesto plní svůj účel na 120 %. A samozřejmě také design. Každé triko v mém šatníku má svou barvu čelenky.  

Jakému sportu se primárně věnuješ? 

Je to biatlon, už asi 15 let.

Co tě na tom nejvíc baví? 

Mám ráda, když ten trénink bolí 😊 A ten pocit, když přijdu domů unavená. Baví mě také pozorovat, jak mé tělo funguje a jak se při vrcholovém sportu chová. Díky sportu jsem se už po základní škole odstěhovala do rodičů a starala se o sebe sama, což si myslím, že mi dalo velké plus dál do života. Poznala jsem spoustu přátel a také lidí, ke kterým bych se třeba jako normální „smrtelník“ nikdy nedostala. Taky jsem toho už hodně nacestovala a doufám, že se do mnoha zajímavých zemí ještě podívám.

Zvládáš i nějakou jinou disciplínu jen tak pro radost nebo doplňkově k tréninku? 

Součástí naší přípravy je kromě lyžování a střelby například běh, kolo, in-liny, plavání, posilování, kajak a mnoho dalších. Vlastně tak nějak všechno, co si člověk dokáže představit. Takže sportovní vyžití je u nás opravdu široké.

Jak ses ke sportování dostala? Jsi aktivní sportovec odmalička, nebo tě to chytlo až později? 

Mě ke sportu vedli rodiče odmalička, kdy jsem běhala, lyžovala na běžkách, na sjezdovkách a prostě jsme se všichni doma nějak hýbali. Pak jsem po vzoru mé starší ségry začala v první třídě s biatlonem a současně i s během na lyžích. Od něj jsem pak přešla už jen k biatlonu. Oproti běžeckému lyžování má totiž to kouzlo, že je tam tolik faktorů, které mohou závod ovlivnit, že člověk sám nikdy do poslední chvíle neví, jak to vlastně dopadne. To na tom miluji nejvíc.      

Máš nějaký oblíbený závod? Na jaké závody se ještě letos chystáš? 

Mým asi nejoblíbenějším závodem je singlemix štafeta, kde jede vždy jedna žena a jeden muž z týmu. Jedná se o krátký závod hodně zaměřený na rychlou střelbu, což mi sedí. Paradoxně mě ale daleko více baví kolečkové lyže, než lyžování na sněhu. Nicméně upřednostňuji teploty pod nulou, než letní tropy. Po uplynulém mistrovství světa a mistrovství republiky právě na kolečkových lyžích nás čeká podzimní příprava a pak odjezd na sever Evropy, kde se účastníme prvních závodů IBU CUPu, což je nižší úroveň světového poháru.   

Co tě nejvíc motivuje k dobrému výkonu? 

Rodina, ve které mám asi největší oporu už od mala. Pak taky samozřejmě trenéři, kteří absolvují tu celou dřinu s námi. Když pak člověk vidí radost u těchto lidí, posouvá ho to dopředu do další práce. A když pak sama vidím, že se v něčem zdokonaluji, je to pro mě ta největší motivace v tom pokračovat.  

Jakého sportovního úspěchu si nejvíc ceníš? A co je tvá vysněná sportovní meta? 

Ráda vzpomínám na euforii na dorosteneckém mistrovství světa v Rumunsku, z kterého jsme ještě jako „děti“ dovezly s holkami stříbrnou medaili ze štafety. Co se týče sportovních cílů, tak jsem asi jako každý mladý sportovec chtěla dovézt medaili třeba z mistrovství světa a podobně. Po mnoha zraněních a zdravotních komplikacích jsem ale změnila názor a má vysněná sportovní meta se změnila na to, být především zdravá. Momentálně si teď tedy cením nejvíc toho, že se pomalu, ale jistě dostávám zpátky a budu se snažit, abych se ještě posunula dál a dál. Ale nicméně (myslím, že je to sen každého sportovce) bych si chtěla zazávodit na olympiádě. 

Co bys vzkázala někomu, kdo by chtěl začít se sportem – ať už s během, nebo čímkoliv jiným – a neví, jak začít nebo jestli na to má?

Každý sport má své kouzlo! A když to nikdy nezkusíš, neuvěříš 😊 Hlavní je se ničeho nebát a jít do toho s chutí! Pak už stačí jen vyjít ven a prostě třeba jen bježet. Stanovit si reálné cíle a radovat se z maličkostí.      

A na závěr – jaká je tvoje nejoblíbenější čelenka BJEŽ? :)

Za mě určitě CZElenka a to jak stylovka, tak i široká, na lyžování. Nepohrdnu ale ani stylovkou s flitry, která se hodí třeba i k šatům. Vlastně bych nosila klidně všechny najednou.   Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu dalších (nejen) sportovních úspěchů!  

Přečtěte si více Seznamte se: BJEŽ ambasadorky