BJEŽ ambasadorky - rozhovor se Zuzkou Kubáňovou

„Jsem celoživotní závodní a vrcholová sportovkyně a během svého života jsem dospěla k jednomu závěru – bez sportu se nedá žít. 🙂“ 

To o sobě v úvodu svých webových stránek říká Zuzana Kubáňová a my dodáváme, že jsme moc rádi, že ji zároveň můžeme nazývat BJEŽ ambasadorkou.

 

Její pozitivita, nadšení a energie by se totiž daly krájet a takových lidí je na světě potřeba co nejvíc!     

 

Patříš mezi vyvolené :) – ambasadorky čelenek BJEŽ. Jak ses s touto značkou seznámila? Vlastně jsem si čelenku koupila na jednom běžeckém závodě, protože se mi hodně líbil design a prostě celkově ten celý stánek barevných čelenek působil hrozně hravě. A pak jsem zjistila, že je fakt boží. Nikdy mi totiž žádná na hlavě pořádně nedržela a tahle se ani nehnula, takže to bylo velmi milé překvápko.  

Co ti na čelenkách BJEŽ nejvíc vyhovuje? Proč bys je doporučila všem ostatním? Design, hravost, velký výběr… Ale hlavně to, že fakt drží. Opravdu. Na mou duši.      Jakému sportu se primárně věnuješ? To je teď zrovna složitější otázka. Před rokem bych určitě řekla squash. Ten jsem ale právě minulý rok opustila a začala aktivně dohánět sporty, na které jsem do té doby neměla čas. Takže teď jachting, horolezectví, parkour (freerunning), běh.  

Co tě na tom nejvíc baví? Ta volnost. Přírodní živly. Vlastní limity. Hledání vlastních cest i vlastních omezení. Věčný souboj s psychikou, sebedůvěrou, odhadem sama sebe. A zároveň najít to souznění s přírodou. To tak nějak platí u těch všech sportů, co jsem vyjmenovala výš.     

Zvládáš i nějakou jinou disciplínu jen tak pro radost nebo doplňkově k tréninku?

Spíš teď přemýšlím, které z těch disciplín se budu věnovat intenzivněji, případně závodně a které jen tak. V jachtingu už jsem závodní režim okusila, v běhání také. V lezení a parkouru to mám ještě pořád v plánu a před sebou. Vlastně v některých z těchto sportů už sahám na kategorii masters neboli 35 plus a tak okusím třeba i nějaké to zápolení mimo elitní kategorii a pak by se to dalo zvládnout ve více sportech. To vlastně zní celkem jako plán :-D  

Jak ses ke sportování dostala? Jsi aktivní sportovec odmalička, nebo tě to chytlo až později? Od malička sportuju. Mám to v sobě. Spíš mě tahali z tréninků domů, než z domova na tréninky. :-D     

Máš nějaký oblíbený závod? Na jaké závody se ještě letos chystáš? Co se běhu týče, tak jsem zrovna absolvovala Hory Bory. Mám ráda tyhle týmové výzvy. Pro tu atmosféru. Jinak se ráda účastním závodů od Kilpi Trail Running. Raději mám přírodní běhy než městské. Na druhou stranu mě třeba hodně bavil Urban Challenge, ten je blíž parkouru.  

Co tě nejvíc motivuje k dobrému výkonu? Komplexnost. Miluju to, když je člověk komplexně připravený na různé druhy zátěže. Běh, skoky, koordinace, silové věci. Zavolá kamarád, jestli nepůjdu hrát beach volejbal a já vím, že nebudu nejhorší. Kamarádka se ozve, jestli s nimi nepoběžím běžecký závod a já zase vím, že to uběhnu. Nebo jestli nechci jít lézt na stěnu nebo skálu a vím, že si tam najdu hezké cesty a užiju si to. A pak radostí přeskočím zeď. Díky tomu se člověk dostává do kontaktu s lidmi z jiného prostředí a poznává spoustu nových přátel, zapadne do komunity, která je mu prostě příjemná.     

Jakého sportovního úspěchu si nejvíc ceníš? A co je tvá vysněná sportovní meta? Asi vítězství na MČR ve squashi a několikrát vítězství na MS v racketlonu. Obojí bylo těžké. U racketlonu hlavně ta obhajoba. Moje vysněná sportovní meta teď asi úplně není. Spíš si to hrozně užívám, že můžu být aktivní součástí dalších sportovních odvětví a týmů a že o mě v těch týmech stojí. To mi teď dodává hrozně moc energie a radosti. A meta třeba ještě přijde J  

Co bys vzkázala někomu, kdo by chtěl začít se sportem – ať už s během, nebo čímkoliv jiným – a neví, jak začít nebo jestli na to má? Rozhodně ať do toho jde. Protože to nejkrásnější je, když si člověk řekne: „Ty brďo, bych neřekl, že tohle někdy zvládnu…“ Prostě překonání sebe sama. A radost z toho, že to nevzdal.  

A na závěr – jaká je tvoje nejoblíbenější čelenka BJEŽ? :)

Ombre MAPU      

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme spoustu dalších (nejen) sportovních úspěchů!