Je nám to líto, ale z důvodu nemoci je tento týden showroom v Praze Kbelích uzavřen.

Merino pletené čelenky od BJEŽ

Není merino čelenka jako merino čelenka

Znáte merino? Určitě ano, ale rádi bychom vám tento unikátní materiál představili blíže a zároveň přiblížili výhody, které merino výrobky z dílny BJEŽ mají.

Na začátek si pojďme posvítit na pár bodů, které jsou pro nás u vlny merino opravdu důležité:
Původ vlny

Vlna, ze které pleteme čelenky a nákrčníky, je získávaná z volně chovaných ovcí plemene merino, a to humánním způsobem - tzv. mulesing free

 

Certifikace Oeko-Tex®

Tato příze má certifikát Oeko-Tex® (číslo 25.3.0110), Standard 100, Class I. To znamená, že příze byla testována a shledána zcela bez obsahu nebezpečných i škodlivých chemikálií a lidé ji mohou bez obav používat. Class I je nejvyšší stupeň certifikace, který zaručuje nezávadnost této příze a její vhodnost na výrobky pro miminka a malé děti (0–3 roky).

Podšívka

Pečlivě jsme vybrali podšívku, která je super jemná a hlavně perfektně funkční.  V případě potřeby odvádí pot z čela, takže čelenka stále hřeje, i když se zpotíš. 

 

Ruční práce

Čelenky pro vás pletou pěkne očko po očku šikovné pletařky. Jedná se o kompletně ruční práci a to včetně všívání podšívky. 

 

Jaké jsou nejdůležitější a nejlepší vlastnosti merino vlny?
  • neutralizuje tělesný pach
  • je velmi jemná a neškrábe (to se u pleteného výrobku hodí :)
  • vlákna udržují stálou tělesnou teplotu a chrání tak před okolním mrazem
  • hřeje, i když je vlhká  (zvládne pohltit vlhkost odpovídající až 1/3 své hmotnosti, a přitom bude stále hřát)
  • je výborně prodyšná
  • vlna má samočisticí efekt – vlákna mají díky obsahu lanolinu tendenci regenerace, která pomáhá udržet oblečení odolné vůči nečistotám a mikroorganismům

Nabídka na trhu

Po důkladném shlédnutí nabídky pletených merino čelenek na našem (nejen) virtuálním trhu zjistíme, že se takový produkt v našich obchodech vyskytuje v nejrůznějších cenách a také, což jde ruku v ruce, v nejrůznější kvalitě. Merino čelenku můžeme pořídit za velmi rozdílné ceny. Je to dáno především tím, že ačkoliv titulek hlásá, že se jedná o merino čelenku, ve skutečnosti mohou být vlákna merina v čelence obsažena jen zčásti, někdy jen z pár procent. Nemusí to být jednoznačně špatný výrobek, někdy kombinace různých vláken výrobku jen prospěje. Vy ale musíte při koupi vědět, co opravdu chcete. Chcete výrobek v maximální kvalitě, nebo se spokojíte se směsí materiálů (které mohou mít své výhody, ale také nemusí)? Kvalitě bude rozhodně odpovídat i cena.

Kvalita příze je velmi důležitá. Příze se tak jako jakýkoliv jiný materiál získává různými způsoby. Značka, od které nakupujeme přízi na výrobu čelenek, se může prokazovat certifikátem mulesing free. To znamená, že byla příze získána humánním způsobem a ovečky nijak netrpěly (při mulesingu se bolestivým způsobem odstraňuje ocásek a kůže kolem něj). 

 

Jak o tento delikátní materiál pečovat?

Merino vlna, ze které jsou naše čelenky zpracovány, vyniká svou jemností, je také velmi pružná.  Je opatřena úpravou Superwash, takže výrobky z ní jsou předurčeny k dennímu použití a praní v pračce.  Ale to bychom doporučovali moc nepřehánět. Jde přece jen o delikátní materiál. 

Pokud se rozhodnete čelenku prát

Doporučujeme spíše opatrně vyprat v ruce. Pokud vyloženě chcete čelenku vyprat v pračce, výrobce doporučuje výrobky z této vlny prát v chladnější vodě a nenechat je příliš nasáknout vodou. 

Sušení

Tak jak to platí u většiny pletených výrobků, i naše čelenky doporučujeme sušit volně rozložené, pěkně pomalu. Rozhodně nesušit v sušičce ani nevěšet s kolíčkem na sušák :)

Závěrem

Tak jako u všech ostatních produktů i u merino čelenek a nákrčníků nám záleží nejen na finálním výrobku. Ten musí být samozřejmě hezký, musí se příjemně nosit, hřát, perfektně plnit funkci. My ale hodně řešíme i to, co je "za tím". Zajímáme se komplexně o materiál, jeho získávání nebo produkci, a pak následně dbáme i o kvalitní výrobu na naší straně. 

                                                                                                                                                                                               BJ