Je nám to líto, ale z důvodu nemoci je tento týden showroom v Praze Kbelích uzavřen.

Skutečně jste připravení na návrat do formy?

Konečně je to tady – chvíle, kdy si obouváte boty na běhání/cvičení. V hlavě už jste naladění na flow, které za chvíli ovládne celé vaše tělo, a zároveň se nemůžete dočkat toho pocitu “po”. Stavu, kdy bude po všem a vám bude jednoduše fantasticky. Budete fantasticky zničení. Realita? Po 15 minutách střídavého pocitu na zvracení a sebediagnostice infarktu snižujete tempo a z čela utíráte litr vypocené krve. Ptáte se, co jsme vám to právě popsali za hororový scénář? Přesně takhle může (a často vypadá) návrat do “ztracené formy”.

Pauza – ničitel výkonu a formy

Tohle známe všichni. V práci se toho sešlo moc a domů chodíte až večer. V tom horším případě je na vině bacil nebo jiná zdravotní nepříjemnost. Ať už se přihodí cokoliv, tak mají jedno společné - jsou důvodem vašeho odloženého tréninku. Vezměte si času kolik potřebujete, hlavně pokud jde o zdraví! Až budete mít vše vyřešené, tak do toho sedla naskočíte zpátky. Jednoduchý jako facka. No jo, ale opravdu to bude tak jednoduchý? 


Formo, kde jsi? Vrať se mi!

Tady hodně záleží na tom, jak dlouho jste byli mimo hru. Záleží na vaší kondici před tréninkovým výpadkem a svou roli hraje i samotná “neaktivita”. Pokud byl na vině bacil a vy jste 14 dní leželi v posteli s čajem, tak návrat do endorfinového opojení bude mnohem bolestivější, než pokud jste 14 dní doma stěhovali nebo jste na dovolené chodili po túrách. Vaše srdce a celý pohybový aparát i nadále zvládali fyzickou aktivitu, a tak se jednalo pouze o změnu činnosti. Podle sportovní psycholožky Katky Kudláčkové je návrat nejen k běhání, ale k jakékoliv sportovní aktivitě, velmi často spojený s naším nastavením v hlavě. Před nechtěnou pauzou jsme totiž zvyklí na určitý výkonný standard, který během tréninku zvládáme. Jenže pauza je vždy strůjcem toho, že se od zažitého standardu vzdálíme a namísto endorfinové záplavy štěstí se cítíme slabí, vyčerpaní, pomalejší a všechno nás bolí. Ať to ale nejsou jen samá negativa, tak dobrou zprávou je, že ztráta vytrvalosti a síly nějaký čas přeci jen trvá. Takže pocit úplného odepsaní nehrozí a z hlavy ho koukejte vykopat pryč.


Kromě celkem obecného pohledu jsme vám tuhle problematiku chtěli přiblížit trochu víc. Nikdy nevíte, co se může stát a je dobré vědět, proti čemu pak budete stát. Během našeho pátrání jsme narazili na rozhovor se sportovním trenérem Petrem Soukupem, který se k návratu do tréninku vyjádřil takto:

„Pauza trvající jeden až tři dny s vaší kondicí pravděpodobně nic neudělá, jednotýdenní pauza ji pošle zhruba o dva týdny zpět a při dvou až čtyřtýdenním vynechání tréninku je zapotřebí kompletně předělat tréninkový plán a opět začít výkonnost budovat od základní vytrvalosti. Čím delší vzdálenost budete chtít absolvovat, tím více se tréninkový výpadek projeví,“ a my s ním naprosto souhlasíme.

Abychom měli kompletní představu, tak nás zajímal i vliv pauzy na silové cvičení. Na stejnou otázku jako předtím tentokrát odpověděl fitness trenér Michal Šťastný. 

„Ztráta fyzické síly poté, co přestaneme cvičit, je velmi individuální záležitostí. Všeobecně však platí, že už dva týdny bez tréninku jsou znát. Pokud poctivě makáte v posilovně několik let, nemusíte se samozřejmě bát, že po dvou týdnech nicnedělání budou vaše výsledky pryč. Pokud však patříte mezi začátečníky, rozhodně nedoporučuji po dvoutýdenní pauze začínat tam, kde jste skončili.“

Jak se vrátit zpátky do hry?

● V první řadě byste si měli nastavit hlavu a přijmout skutečnost, jaká je. Pokud vaše pauza nezahrnovala aktivní odpočinek, tak se skutečně stalo výše popsané. O nějaký výkonný a silový krok jste se vrátili zpátky.

Nastavte si plán, jak se pomalu vrátíte zpět a jak tu formu vytáhnete třeba ještě o kus výš.

● Netlačte na sebe a nesnažte se vše vrátit během jednoho týdne. Rozhodně je lepší, když si dáte pomalejší rozjezd, než abyste si ublížili. Jestli se vracíte po nemoci, tak s přehnanou zátěží se může nemoc vrátit a to stejné platí i o úraze.

Uvědomte si, proč to děláte. Dobře, teď jste nějaký čas nesportovali, ale teď už znova můžete a chcete. A proč to chcete? Protože se potom vždy cítíte skvěle. Cítíte, jak se vám lépe spí, jak lépe funguje zažívání, jak září vaše pleť.

● Namotivujte se. Samozřejmě že největší motivací je pohyb samotný, to je jasné, ale i přesto není od věci si ten návrat něčím zpříjemnit :) Kterákoliv čelenka ACTIVE nebo čelenka z kolekce STYLE vás v těchto začátcích podrží a dodá pevné odhodlání.

BJEŽ čelenka Active FLOWERBED bricky II
BJEŽ čelenka single BOOGIE pink
BJEŽ čelenka DROP Ribana bright

Závěrem

Moc bychom si přáli, aby vás žádná pauza nepotkala. A pokud se tak stane, tak si prosím vzpomeňte na tento náš článek. Vrátit se o kousek zpět není nic tragického. Určitě to nepotěší, ale uvědomte si, že máte to štěstí, že na tom vůbec můžete makat. Že vaše pauza trvala jen pár dní, možná pár týdnů, ale už je pryč a teď máte příležitost na sobě znovu začít pracovat :)