Běhání je potřeba doplnit posilováním, protože zpevněné tělo podává lepší výkon. Říkáte si, že jste podobné moudro četli už nesčetněkrát? My také. Teď ale ruku na srdce a popravdě se přiznejte sami sobě, jestli skutečně posilujete. Proč má většina z nás s posilováním problém, ačkoliv běh milujeme? Dnešní článek je o všem dobře známé rovnici „běhání = posilování“.
Běhání vs posilování
Když na Googlu zadáte do vyhledávače frázi běhání a posilování, tak vám Google ochotně nabídne okolo 1 830 000 výsledků. Když už se prokoušete prvními deseti vyvolenými, tak všechny nabídnou tu stejnou myšlenku – proč je dobré běhat a proč je dobré posilovat.
U běhání se dočtete, že je to jedna z nejpřirozenějších sportovních aktivit a vůbec pohybů pro lidské tělo. Zjistíte, že patří mezi aerobní skupinu sportů, kdy je při vyšší tepové frekvenci do svalů a orgánů přiváděno větší množství kyslíku. Dále posiluje kardiovaskulární systém a má pozitivní vliv na zdravý životní styl. V případě běžeckého pohledu na funkční posilování se dozvíte, že má vliv na rychlost, vytrvalost, a dokonce i techniku běhu.
Proč by běžci měli posilovat?
Všechno je jasný, tak kde je ta chyba? Proč běžci neposilují, i když vědí, že jim to pomůže? No možná proto, že si neuvědomují, že by potřebovali pomoc. Když se vás někdo zeptá, proč běháte, tak co mu odpovíte? V okolí jsme provedli menší průzkum a několika běžců se zeptali na jejich důvod. Každá odpověď byla samozřejmě originál, nicméně u všech dotázaných zaznělo to samé - „protože mě to baví a vyčistí mi to hlavu”. Také byste to uvedli jako jeden z hlavních důvodů? My také :) Běhání je prostě láska. Když někdo běhá, protože ho to baví, tak se těžko donutí ke sportu, který dělat nechce (posilovat), aby byl lepší v něčem, co třeba také úplně moc nechce (rychlost, vytrvalost). Obdobně je tomu v případě, kdy víte, že posilování přispívá k pevnému středu těla, kterým se předchází špatnému postavení a držení, ale už netušíte, že právě vy tímto neduhem trpíte (nemáte pevný core), a proto byste posilování potřebovali jako sůl.
Možná se teď zastavte a přečtete si ten odstavec ještě jednou. Na první pohled to může vypadat trochu zmateně, ale ten smysl tam najdete, opravdu.
Posilování je zodpovědnost
Jak jsme psali výše, tak o výhodách posilování v běžeckém tréninku najdete spoustu jiných článků. Určitě už teď jich máte dost přečtených. My tyto benefity rozhodně nechceme rozporovat, ale i pro nás bylo těžké je začít chtít, když jsme v nich neviděli tu skutečnou přidanou hodnotu. Bylo proto potřeba změnit úhel pohledu a na posilování se začít dívat jako na vlastní zodpovědnost vůči sobě samotnému.
Představte si pátek večer. Jdete s přáteli ven, nebo se sejdete u nich a dáte si pár skleniček vína (nebo radši pivo?). Společný večer je u konce a vy se chystáte na cestu domů. Budete řídit? Ne nebudete – půjdete pěšky, zavoláte si taxi, někdo pro vás přijede. Večer jste si dali pár skleniček vína, protože ho máte rádi, a tak je vaší zodpovědností přijmout ty následky, že nebudete řídit. Proč vám to nedělá problém přijmout? Protože po alkoholu cítí ten jiný stav. Cítíte, že jste uvolněnější, upovídanější :) a ta pozornost tam zkrátka není. Klasický vliv alkoholu. Jenže u běhání nic takového necítíte. Po doběhnutí se naopak cítíte skvěle. V krvi vám explodovala nálož endorfinů a vše je zalité sluncem. Zkuste si ale představit, že tam někde uvnitř vás je sval, který se cítí přesně jako vy s kapkou promile v krvi a potřebuje, abyste mu pomohli být zase fit. Potřebuje, abyste to běhání vykompenzovali cvičením.
Rád/a piju víno a proto přijímám, že pak nebudu řídit. Rád/a běhám a proto přijímám, že budu pravidelně posilovat. Jen proto, že něco nevidíte a třeba hned necítíte, tak to neznamená, že to není v nepořádku a nepotřebujte to vaši pozornost.
Pozitivní vliv posilování
Paradoxem je, že v momentě, kdy do svého běžeckého života skutečně zařadíte funkční trénink, tak po pár týdnech začnete cítit ten rozdíl. Předešlý stav, kdy jste si mysleli, že je vše v pořádku a cítíte se fajn najednou začne měnit podobu a vy si uvědomíte, že až nyní se skutečně začínáte nejen cítit, ale i vypadat skutečně dobře. Přesně tento progres je pak i tou nejlepší motivací. Díky tomu, že na sobě uvidíte tu změnu – lepší držení těla, plošší bříško, kulatější zadek, méně bolavá záda, tak vás to bude samo motivovat k tomu, abyste s posilováním pokračovali dál. Podle několika studií stačí 21 dní k tomu, abyste si vytvořili pravidelný návyk. 21 dní jsou 3 týdny, to není tak moc, že? Věnujte si tento čas a po dobu těchto dní zkuste do svého denního režimu zařadit 10-20 minutové posilování. 3 týdny jsou na druhou stranu dost dlouhé, aby po jejich uplynutí byl vidět váš progres a snaha pro sebe něco udělat.
Jak je tomu ale se vším – vše nejdřív začíná v hlavě. Pokud skutečně nepřijmete tu logiku, že posilování je vaše zodpovědnost vůči vlastnímu tělu, tak se nikam neposunete. Naopak vás i těchto pár minut, kterým tomu věnujete, bude otravovat a spíš si to ještě více znechutíte.
Pokud jste dočetli až sem, tak to znamená, že jste nad tím začali přemýšlet. A to je skvělý začátek! :) Abychom nezůstali jen u teorie a podpořili vás ještě víc, tak každý týden sledujte naše nové články. Určitě se posilování budeme věnovat dál a zaměříme se hlavně na praxi a konkrétní cviky. Pokud byste k tomuto tématu měli jakékoliv dotazy nebo i nápad, čemu se máme věnovat více, tak nám určitě napište - email, zpráva na Facebooku. Chceme, aby náš obsah pro vás měl skutečně hodnotu, a proto budeme za zpětnou vazbu moc rádi :)