Pečujete správně o lymfu? Pomůže se zdravím a celulitidou

S pojmy jako je “lymfa” nebo “lymfatická masáž” jste se už jistě setkali. Málokdo ale skutečně ví, co znamenají – a tím je na problém zaděláno. Připravili jsme pro vás článek, který je podle nás jeden z nejdůležitějších, které jsme kdy vydali. Poznejte lymfu alias “tekutý život” a změňte svůj život k lepšímu.

Co je lymfa?

Během naší rešerše zdrojů se nám velmi zalíbila následující definice - Lymfa je trochu jako Colombova manželka. Všichni tak nějak ví, že existuje, ale málokdo ví, co lymfa vlastně je a jakou má v našem těle funkci”. Takže, kdo je tedy v našem případě paní Colombová? Lymfu si můžete představit jako čirou nebo někdy nažloutlou tekutinu, která vzniká z tkáňového moku. Tvoří se produkcí buněk a filtrací z plazmy stěnou krevních kapilár. Složení lymfy se odvíjí od látkové výměny určitého druhu tkáně nebo orgánu ze kterého odtéká. Abyste si to ale mohli představit trochu více reálněji, tak lymfa obsahuje odpadní látky buněčného metabolismu – mrtvé buňky, viry, bakterie, ale i živiny a enzymy – vitamíny, tuky, sacharidy, bílkoviny, minerály. Další podstatnou složkou lymfy jsou lymfocyty. Díky nim je lymfatický systém velmi důležitou součástí imunitního systému. Po krevním oběhu je to druhý nejdůležitější systém v našem těle. O to smutnější je, že na něj často zapomínáme a doslova si házíme klacky pod nohy. Zanedbaná péče lymfatického systému vede k vysoké míře zdravotních potíží.

Lymfatické dráhy vedou směrem k srdci
Lymfatická masáž obličeje pomáhá proti otokům v obličeji

Jak funguje lymfatický systém?

Lymfatický systém vypadá velmi podobně jako náš cévní systém, avšak největší rozdíl je v cirkulaci. Oproti krvi lymfa necirkuluje díky srdci, které v cévní soustavě funguje jako pumpa. Pohyb lymfy ovlivňujeme my sami. Její plynulý tok zajišťuje pohyb svalů a to, jak se hýbeme. Když zaběhneme trochu do praxe, tak lidé, kteří mají problémy s lymfou, tak mají většinou sedavé zaměstnání a jejich malý pohybový výdej je příčinou stagnující lymfy. 

Ještě na chvíli se vrátíme k teorii – každý člověk má v těle 450 až 600 lymfatických uzlin. Tyto uzliny mají svá pevná stanoviště a většinou je najdeme v nějaké “jamce” - v podpaží, loketní jamka, třísla, kolenní jamky atd. Tato místa si pamatujte, protože se k nim vrátíme u lymfodrenáží. Lymfatické uzliny se mohou zvětšovat a děje se tak, když náš organismus bojuje s nějakou infekcí. Uzliny jsou vlastně takové filtry, kterými prochází lymfa plná odpadních látek. Uzliny tyto špatné látky zachytí, lymfu vyčistí, obohatí ji o lymfocyty a takto očištěná lymfa putuje dál.

Pokud náš lymfatický systém stagnuje a je ve špatném stavu (lymfa je plná odpadu), tak se začnou objevovat nenápadné zdravotní komplikace, nad kterým bohužel spousta z nás jen mávne rukou a rozhodne se je přejít. Tento přístup k lidskému organismu bychom ale pohlavkovali. Jakákoliv zdravotní nepříjemnost snižuje kvalitu našeho života. U lymfatického systému máme tu výhodu, že jeho správná péče nemusí být nijak náročná, a naopak dokáže přinést velká pozitiva.


Projevy špatného lymfatického systému:

 • Oteklé dolní končetiny (kotníky, lýtky nebo prsty)
 • Snížená odolnost vůči infekcím (časté chřipky, nachlazení, věčná rýma)
 • Oteklé oči a tmavé kruhy pod očima
 • Únava
 • Bolest hlavy
 • Letargie
 • Celulitida
 • Vyboulené břicho
 • Vyboulená boční stehna
Zdroj obrázku: liecenie.info

Jak správně pečovat o lymfu?

O svůj lymfatický systém se samozřejmě můžete starat svépomocí, ale než s tím začnete, tak bychom každému doporučili navštívit vyškoleného specialistu. Na internetu najdete jistě mnoho zaručených receptů jak na to (i my je našli), ale jde o to, že když člověk neví, co přesně má dělat, tak si spíš ublíží. Péče o lymfatický systém se provádí pomocí lymfodrenáží, a to buď přístrojovou nebo manuální. 

Za nás bychom vám rozhodně doporučili se nejdříve objednat na manuální lymfodrenáž, kde se setkáte se specialistou a on vám přesně vysvětlí o co jde. Manuální lymfodrenáž je terapeutická technika, při které specialista jemným tlakem ruky provádí konkrétní hmaty, které uvolní lymfu – tomu se říká “otevření spádových uzlin”. Na portálu Fyzioklinika se nám dostalo konkrétního vysvětlení: Pokud se toto otevření neprovede, může dojít k samovolnému otevření spojek v oblasti hrudníku a třísel a lymfa proudící těmito spojkami může způsobit otok kombinovaný s pocitem tlaku až bolesti genitálií, stehen a spodní části břicha, případně podpaží, ramen a paží, bolest hlavy, otok obličeje a krku s pocitem nesnadného dýchání a polykání. Vzpomínáte, jak jsme výše psali o jamkách, která jsou stanovištěm pro uzliny? Tato místa jsou přesně ta, kde je potřeba provést otevření. Nyní uznejte sami, že pokud někdo s touto péčí začíná, tak bude jen těžko hledat správné body, aby si ověřil dobrou otevřenost spádových uzlin.

Po své návštěvě specialisty a zkušenosti s manuální lymfodrenáží můžete přejít na přístrojovou lymfodrenáž. Přístrojová lymfodrenáž vypadá spíš jako kurz pro kosmonauty, protože se při ní využívají kompresní návleky. Ty mohou mít podobu kalhot, rukávů, vest nebo celého oblečku. Záleží na vámi zvoleném místě, které potřebujete proceduru. Princip těchto návleků spočívá ve vzduchovém stlačování jednotlivých komor, které vyvíjejí tlak na rehabilitované místo. My jsme se dopátrali varování, že na trhu je možné vidět kalhoty i rukávy se 3 komorami (což je pro léčbu nedostačující) nebo kalhoty s až 24 komorami a rukáv se 14 komorami (tento počet je ideální). Zároveň musí být dodržena pravidla pro nastavení optimálního tlaku tak, aby komprese byla dostatečná a zároveň přílišný tlak neničil lymfatický systém.

Jak jsme výše uvedli, že lymfatický systém nemá svou vlastní pumpu a lymfa se “hýbe” díky pohybu svalů – našemu pohybu, tak právě lymfodrenáže mohou tuto pumpu uměle zastoupit. Pomocí cíleného masážního tlaku po směru lymfatických drah je možné lymfu aktivovat. Aktivovaná lymfa pak odvádí škodliviny z těla pryč a přispívá k detoxikaci organismu. Lymfodrenáže tak dokáží pomoci s otoky, zavodněním, ale i odstraněním nepříjemného pocitu pnutí, bolesti a křečí.

Vliv lymfodrenáže na organismus:

 • Zmírňuje otoky nohou, působí proti tzv. "těžkým nohám"
 • Preventivně působí proti vzniku křečových žil a otoků, léčí již vzniklé
 • Upravuje otoky po operacích
 • Upravuje žilní nedostatečnost
 • Zlepšuje tok lymfy, podporuje detoxikaci organismu
 • Regeneruje organismus
 • Prokrvuje pokožku
 • Skvěle relaxuje unavené nohy, vhodné pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání, i pro ty, kteří jsou "celý den na nohou"
 • Zvyšuje imunitní systém
 • Zmírňuje migrenózní stavy

Kosmetické účinky lymfodrenáže:

 • Odstraňuje celulitidu
 • Zeštíhluje a zmenšuje obvod stehen a nohou
 • Zlepšuje vzhled pokožky celého těla, omlazuje pokožku
 • Zpevňuje podkoží, dochází k redukci objemu těla
 • Modeluje postavu
Zdravá strava
Pravidelný pohyb
Dostatek spánku

Lymfa a celulitida

Správná funkčnost lymfatického systému má také pozitivní vliv na stav naší pokožky, a hlavně u žen na příznaky celulitidy. Pokud s tímto problémem bojujete, ale už jste všechny možné rady vyzkoušeli a nic nefungovalo, tak právě lymfodrenáž by mohla být ten poslední chybějící dílek skládačky. 

Na portálu Moje Zdraví jsme našli moc hezký rozhovor se specialistkou na lymfodrenáže Jitkou Bičíkovou, která vše potvrzuje. 

„Chtěla bych vyvrátit názor, že cvičením nejlépe podpoříte proudění lymfy a odplavení toxinů. Cílenou zátěží se svaly sice zpevní, ale společně s nimi zatuhne i lymfa. Ženy si třeba stěžují na zatvrdlou celulitidu, ale právě to často souvisí se zatuhlou lymfou, která se dokonce často zaměňuje s tukem. Takže ve skutečnosti se třeba vůbec nejedná o tukové polštáře, ale o zatuhlou zanesenou lymfu a nahromaděnou neodplavenou tekutinu. Sám za sebe mluví fakt, že v posilovnách či na různých cvičeních a trénincích potkáváte některé ženy několikrát týdně. Dřou na sobě, ale výsledky vidět nejsou. Lymfa je o jemnosti – čím tvrdší, silnější a náročnější sport, tím hůře pro naši lymfu.“ 

Lymfodrenáže mohou pomoci v boji proti celulitidě

Pokud tedy i vy patříte mezi dříče, kteří na sobě makají a jejich snem je pokořit pomerančovou kůži, tak nyní máte příležitost. Zkuste navštívit specialistu přes lymfodrenáže a objednat se. Lymfodrenáže bohužel nejsou jednorázovou akcí a je potřeba počítat s více návštěvami. My jsme nedávno tuto techniku vyzkoušeli a popravdě... až to zkusíte, tak nebudete chtít přestat :) Celý proces je moc příjemný a člověk během procedury moc hezky zrelaxuje.


Tip na závěr!

Zkuste projít různé slevové portály jako třeba Slevomat a podívat se, jestli někde v okolí svého bydliště nenajdete centra, která přes slevový portál nabízejí své služby. My jsme využili právě tuto zlevněnou nabídku a rozhodně to nebylo naposledy. Za BJEŽ vám tuto proceduru rozhodně doporučujeme :)