Slzavé oči, ucpaný nos a málo energie. 7 tipů jak na alergii při sportu

Konečně jsme se po dlouhé zimě dočkali teplého a slunečného počasí. Období od jara do podzimu miluje každý běžec. Nejen díky tomu, že na běhání stačí tričko a šortky, ale také je déle světlo a běhat můžeme už brzy ráno i později večer. Bohužel, tak jako všechno má svou stinnou stránku, tak i toto vysněné období si s sebou nese své neduhy. Největším nepřítelem jarních a letních měsíců jsou alergie. Alergie se rozlišují podle svých projevů a podle toho, jaký alergen je způsobuje. V našem článku se podíváme na alergie, které způsobují dýchací potíže, protože jako běžci jsme těmto alergenům vystaveni téměř neustále.

Co se s námi děje, pokud trpíme alergií?

Pokud trpíte alergií, tak to znamená, že váš organismus není kompatibilní s alergenem, který na něho působí. Když dojde ke kontaktu s alergenem, tak si naše tělo vytváří určitý druh protilátek a dochází k aktivaci mnoha buněk, stejně jako uvolnění celé řady látek. Jednou z látek je i histamin, což je hormon a neurotransmiter, který vyvolává většinu příznaků alergie. Tento proces se děje u člověka, který má s alergii opravdu problém. V případě zdravého člověka se tento typ protilátek netvoří.

Projevů, jak o sobě alergie dává vědět je celá řada. Inhalační alergeny, mezi které řadíme pyl, roztoče ale i plísně, dostáváme do těla dýchacími cestami. Poté, co je doslova nasajeme do těla, tak reagují zejména se sliznicemi dýchacích cest. Mezi typické příznaky patří rýma, kašel, dušnost, v nejhorším případě až astma. Všudy přítomné pyly toho mají na svědomí ještě mnohem víc. Spolu s dýchacími problémy se pylová alergie může projevit i kýcháním, svěděním očí, zánětem spojivek nebo nezvykle vyšší únavou.

Pokud trpíte alergií, tak se raději vyhněte pohybu mezi rozkvetlými stromy
Květiny, které vám nijak neublíží si raději užijte na našich členkách BJEŽ

Alergie a sport

Ačkoliv některé projevy pylových alergií jsou skutečně nepříjemné, tak to ještě neznamená, že alergický sportovec si v tomto období musí vzít “dovolenou” a nic nedělat. Sport obecně posiluje náš imunitní systém a zvyšuje odolnost organismu. V případě alergie je akorát potřeba si pohlídat několik věcí a dodržovat určitá pravidla. 


1. Lékařské vyšetření

Kontrola na alergologii vám pomůže zjistit na co všechno jste alergičtí. Pokud neznáte všechny zdroje své alergie, tak proti nim nemůžete nikdy efektivně bojovat. Lékař navíc zhodnotí vážnost vašeho stavu a navrhne vám možnost léčby. Pokud jste odpůrci léků, tak berte návštěvu u lékaře alespoň jako informativní, ať opravdu víte, co vám nedělá dobře.


2. Monitoring alergenů

Jakmile budete vědět, co způsobuje vaší alergii – kdo je váš nepřítel, tak si budete moci vše ohlídat a připravit se. Na internetových stránkách www.pylovasluzba.cz najdete každý den aktuální pylový zpravodaj, který vám přesně řekne, jaké alergeny jsou zrovna dominantní a je potřeba si na ně dát pozor. Dalším skvělým pomocníkem je mobilní aplikace pyly.cz. Aplikaci si můžete zdarma stáhnout do svého telefonu a mít pylový zpravodaj neustále u sebe. Aplikace současně funguje jako zdravotní deník, kam si můžete zaznamenávat příznaky svých alergií. Perličkou je adresář lékařů alergologů a lékáren s GPS navigací. Díky tomu si bez problému budete moci vždy vyhledat nejbližší pomoc.


3. Plánujte svůj běh podle denní doby

Pokud vás trápí pylová alergie tak se obecně udává, že nejvíce pylu je v ovzduší mezi 6 až 9 hodinou ráno a poté navečer za soumraku. Koncentrace alergenů ve vzduchu je ale ovlivněna spoustou dalších faktorů. Pokud zrovna udeřilo období tropických teplot bez deště, tak se pro alergiky situace nevyvíjí zrovna nejlíp. Naopak, pokud v předpovědi počasí zaznamenáte blížící se frontu, tak si do svých deníčků okamžitě naplánujte výběh. Déšť hezky vyčistí vzduch a spláchne pyly s prachem z cest. Vzduch je po dešti navíc příjemně vlhký a díky tomu se vám bude lépe dýchat.


4. Čistota nade vše

V letních měsících je propocené tričko téměř jistota, a tak vám přijde logické ho rovnou po běhu dát vyprat. Dalším a možná důležitějším důvodem, proč dát po běhu vyprat sportovní oblečení je pyl. Během vaše výběhu se na oblečení nalepí spousta pylových alergenů, které si potom sebou odnášíte domů. Jakmile tedy doběhnete, tak byste okamžitě měli dát vyprat veškeré prádlo, které jste měli na sobě. Druhým krokem je pak sprcha jako taková včetně umytí vlasů. Ano, i na vlasech se vám usazuje pyl a pokud nechcete svou alergii ještě více provokovat, tak doporučujeme i mytí vlasů.

Lidem, kteří trpí alergiemi je často doporučován pohyb v horských a vysoko položených místech

Tyto 4 rady jsme vybrali s ohledem na veškerá vyznání, a proto se dají označit jako obecný základ pro všechny. Máme pro vás ještě několik dalších tipů, která už ale necháme na vás, jestli je vezme na vědomí nebo ne.

5. Vhodné přípravky na snížení alergie

Po návštěvě svého lékaře jistě dostane doporučení na několik přípravků, které vám dokáží pomoci snížit příznaky alergie. Může se jednat o léky, kapky do nosu nebo kapesní inhalátory. Toto rozhodně konzultujte se svým lékařem, ale pokud sami víte, že vaše alergie má těžší průběh, a přesto se nechcete vzdát svého milovaného běhu, tak si nechejte poradit a medikamenty na nějaký čas zařaďte do své běžecké rutiny. Jakmile váš alergen ztratí na síle a vy se zbavíte alergie, tak postupně budete moci vynechat i doporučené přípravky. Vždy hlavně myslete na sebe a zbytečně nic neriskujte. Pokud vás trápí kašel, který ignorujete, tak si zaděláváte na celoroční a mnohem vážnější astma. 


6. Roušku využijete i na alergii

Pandemické období naučilo celý svět nosit roušky. Ačkoliv už je v ČR nařízení o povinném nošení roušek zrušené, tak se na vás nikdo nebude dívat divně, pokud se na veřejnosti objevíte s rouškou. Rouška vám může skvěle posloužit právě i v období alergií, protože díky ní budete chránit své dýchací cesty. Její použití je samozřejmě na vás a je nám jasné, že v létě, kdy jsou tropická vedra, tak rouška může naopak ublížit. Je to proto skutečně na zvážení, ale my bychom jí určitě nezatracovali.


7. Nevhodná sportovní aktivita

Toto doporučení je už více obecné a vztahuje se nejen na běh, ale na celou škálu sportů. Pro lidi trpící alergií nebo astmatem jsou nevhodné sporty, kde dochází k rychlým startům a změnám pohybu. Typickým příkladem je třeba tenis. Naopak mezi doporučené sporty patří vytrvalostní druhy jako běhání nebo cyklistika. 

Pokud máte rádi přírodu, tak raději volte hlubší prostředí lesa než jeho okraje, kde se nachází spousta lesního a lučního kvítí

Možná vám přijde, že když alergií netrpíte, tak jde toto téma mimo vás. To ale nemusí být až tak moc pravda. Mnoho lidí má totiž alergii, aniž by o tom věděli, protože jejich příznaky jsou jen nepatrné, a tak jsou vždy připsané nějakému jinému důvodu. Stejně tak neplatí, že když alergii nemáte, nemůžete ji dostat. Alergii můžete dostat i po letech, kdy vás vůbec nic netrápilo. Stojí za tím nejen oslabený organismus (stres, Covid-19), ale třeba i zhoršující se kvalita životního prostředí. 

Ať už patříte mezi alergiky nebo ne, doporučujeme si v pylovém období dávat pozor a zbytečně tuto "nemoc" nepodceňovat. Zkuste brát tento čas jako příležitost vyzkoušet nové trasy na běhání a běhejte tam, kde není tak vysoká koncentrace pylu a dalších alergenů. Alergie je opravdu nepříjemná, ale za nás by byl život bez běhu horší 💛