Máte správný pitný režim? Nepodceňte ho

Pití je pro hodně z nás stejně automatické jako dýchání a moc nad tím nepřemýšlíme. Pokud je to i váš případ, tak byste se měli mít na pozoru. Pitný režim ovlivňuje řada faktorů, které se mohou ze dne na den měnit, a proto je potřeba si svůj pitný režim alespoň trochu hlídat. Jak přesně se tedy náš pitný režim mění? A jak bychom se o sebe měli starat? 

Bez vody to nepůjde

Naše lidské tělo je z 50 až 60 % tvořeno vodou. Voda je obsažená v každé buňce, je součástí metabolických procesů a stejně tak je potřebná pro spoustu tělesných funkcí. Obecně se uvádí, že dospělý člověk by měl denně vypít 30 až 40 ml na 1 kg své hmotnosti. Toto je ale jen obecná představa a určitě bychom se jí neměli řídit doslova. Správné množství vody, které bychom měli vypít ovlivňuje řada další faktorů. 

Patří mezi ně:

 • věk (u starších lidé se potřeba vody snižuje)
 • tělesná hmotnost
 • aktuální zdravotní stav
 • pohlaví
 • pohybová a sportovní činnost
 • skladba naší stravy
 • okolní faktory (teplota, vlhkost)

Nyní už sami vidíte, že množství vody, které bychom měli vypít, se můžeme měnit doslova ze dne na den.

Skvělou alternativou místo vody jsou ovocné a bylinné čaje. V letních měsících jsou oblíbené jako vychlazený ledový čaj
Abyste vypili více vody během dne, tak zkuste do vody přidat citrón nebo snítku bylinky

Jídlo a pití jde ruku v ruce

Jeden z faktorů, který ovlivňuje potřebu tekutin je skladba jídla. Obecně se uvádí, že kolem 20 % denního příjmu vody získáme z potravy. Opět to ale berte jen jako velmi obecný údaj. U někoho to tak opravdu může být, ale záleží na tom, z čeho se daný jídelníček skládá. Pokud dodržujete zásady zdravého životního stylu a během dne přijmete dostatek ovoce a zeleniny, tak je možné říct, že zhruba pětinu pitného režimu získáte z jídla. Stejně tak pokud je ve vašem jídelníčku dostatek rostlinné potravy typu – rýže nebo brambory, tak i z těchto potravin si tělo vytáhne potřebnou vodu.


Nepodceňte okolí

Nepodceňte okolní prostředí. Ono se to možná zdá jako banálnost, ale není tomu tak. S příchodem léta a teplých měsíců se zvyšuje venkovní teplota, kterou jakožto oddaní běžci a aktivní lidé vítáme s otevřenou náručí. Vždyť kdo by nemiloval teplo a sluníčko. Pozor byste si ale měli dávat právě na venkovní teplotu a vlhkost. Tyto dva faktory mají na svědomí, jaké množství vody ztratíme během dne skrze naši kůži. Nejhorší jsou horké tropické dny, které z nás doslova vysávají každou kapku. Mějte proto na paměti, že v letních měsících bystě měli vypít více tekutin, než je tomu v zimě.


Pití při sportování

Nebyli bychom to my, kdybychom alespoň jeden bod tématu nevztáhli ke sportování. Sportovní aktivita je dalším bodem, který ovlivňuje náš pitný režim. V průběhu aktivity se naše tělo zahřívá a dochází ke ztrátám v podobě pocení. Děje se tak ale i vlivem rychlejšího dýchání. Abychom tělo nevystavovali dehydrataci, tak se doporučuje přijmou 0,4 až 0,8 litrů vody za hodinu (platí po dobu aktivní činnosti). Konkrétní množství opět podléhá dalším proměnným jako je intenzita a délka aktivity.

U sportovců zmíníme ještě jednu důležitou věc. Aktivní sportovci by si měli hlídat i dostatečný příjem minerálů. Vlivem časté a intenzivní aktivit dochází k vyšší ztrátě elektrolytů (sodík, draslík, apod.), které bohužel obyčejnou vodou nedoplníme. V takovém případě doporučujeme se poohlédnout po iontovém nápoji. Pro neznalé – vyšší ztráty elektrolytů mohou mít za následek například křeče a pomalou regeneraci.

Během sportu bychom u sebe měli mít vždy lahev s vodou a pít po menším množství

Jak často a kolik vody máme vypít?

Na tuto otázku jste schopni odpovědět jen vy sami. Výše jsme uvedli, že obecně by měl člověk denně vypít 30 až 40 ml na 1 kg své hmotnosti, ale výsledné množství ovlivňuje řada dalších faktorů. Pokud si nejste jistí, že pijete dost, tak takovým všeobecným indikátorem je barva vaší moči. Pokud je její barva mírně nažloutlá, až skoro průhledná, vaše tělo má dostatek tekutin. Naopak, čím je její barva tmavší až téměř nahnědlá, tak se jedná o příznak vysoké dehydratace. Existuje ale řada dalších příznaků:

 • bolest hlavy
 • zápach z úst
 • svalové křeče
 • únava
 • hlad

Ledviny zvládnou zpracovat 0,7–1 l tekutin za hodinu, proto bychom měli pít častěji po menším množství.


Jak dostatečně pít?

Pro někoho to třeba nebude vůbec pochopitelné, ale mezi námi je spousta lidí, kteří mají problém přes den vypít i jeden obyčejný litr vody. Pokud patříte mezi ně, nebo máte ve svém okolí někoho, kdo s tímto problémem bojuje, tak se nechte inspirovat jedním (nebo klidně i více) z našich tipů:

 • místo vody si uvařte ovocný nebo bylinkový čaj
 • pořiďte si designovou lahev jako dárek
 • kupte si minerální vodu
 • vodu dochuťte ovocem nebo bylinkami (citron, okurka, máta)
 • stáhnete si aplikaci, která vám bude připomínat, že se máte napít

Pokud bojujete se špatným pitným režimem, tak věřte, že nejste sami. Hodně lidí to nepřizná, nebo si ani neuvědomí, že tento problém májí. Rozhodně to ale není nic, co by se dalo přejít mávnutím ruky. Pitný režim si zaslouží naši pozornost, a proto se sami zamyslete, jestli je u vás opravdu vše v pořádku nebo jestli by přeci jen nešlo něco vylepšit :)