Je nám to líto, ale z důvodu nemoci je tento týden showroom v Praze Kbelích uzavřen.

BJEŽ letní VÝLETNÍ SPECIÁL – I. Severní Čechy

Půl rok utekl jako voda a před pár dny to definitivně stvrdily školní prázdniny. Ať si říká, kdo chce, co chce, tak červenec a srpen jsou měsíce letního volna, dovolených a výletů. V BJEŽ jsme se proto rozhodli, že po dobu těchto nejteplejších dnů v roce připravíme malý-velký speciál plný našich osvědčených cestovatelský tipů. Přemýšlíte kde se o víkendu schovat před horkým sluníčkem? Kde se zchladit a vyblbnout ve vodě? Nebo naopak byste si chtěli dát pořádně do těla a výlet spojit s nějakým sportem? Máme pro vás připravené tipy na všechny možné aktivity, a to jak pro velké, tak malé, a i ty čtyřnohé účastníky zájezdu. Dámy a pánové, čeká nás kraj zážitků, kde jeden den nestačí. Náš letní speciál startuje a vyráží směr sever!

Rozhledny a vyhlídky

Jakýkoliv správný výlet se neobejde bez cesty do kopce a zaslouženého – romanticky řečeno: dechberoucího, výhledu. Pokud se budete pohybovat v okolí hlavního města libereckého kraje – Liberce, tak si určitě naplánujte zastávku na Ještědu. Cestu nahoru si můžete vyšlápnout z několika parkovišť, vzít to stezkou po louce, nebo si výhled užít i rovnou z kabiny lanovky. Zasloužená panoramata skutečně stojí za to a když se vám podaří trefit hezký den, tak pouhý okem dohlédnete až do Krkonoš.

Ještěd
1. Ještěd

Když už jsme okem dokoukli na ty Krkonoše, tak se u nich zdržíme. Naším dalším tipem je totiž vyhlídka na Pančavský vodopád. Tato kaskádová nádhera se nachází v Krkonošském národním parku a s výškou 148 metrů je naším nejvyšším vodopádem. Možná zmíníme, že tuto krásku stojí za to navštívit i na jaře, kdy díky tání sněhu je vodopád v nejlepší kondici a může dosahovat výšky až 162 metrů. K vodopádu se dostanete bez omezení celý rok, a to po červené turistické stezce mezi Labskou boudou a mohylou Hanče a Vrbaty. A aby těch výhledů nebylo málo, tak hned u vodopádu se nachází Ambrožova vyhlídka, ze které je hezký výhled na Labský důl, Kozí hřbety, Kotel a Lysou horu.

2. Pančavský vodopád

Posledním tipem je velmi mladá a netradiční rozhledna v Heřmanicích na Frýdlantsku. Rozhledna je vysoká 25 metrů a k výhledu do kraje si budete muset vyšlápnout 99 schodů. Nejspíš vás při prvním pohledu pobaví (nás velmi pobavila :D), protože svým vzhledem připomíná okurku. Při bližším poznání je to ale obdivuhodné dřevěné dílo, které stejně jako Petřínská rozhledna je vystavena na systému dvou schodišť. Navíc po vystoupání do pletencové kupole vám bude připadat, že máte krajinu jako na dlani. Díky velmi povedenému umístění dohlédnete na Jizerské i Lužické hory, Žitavskou nížinu, Dětřichov, část Heřmanic i elektrárnu Turów v Polsku. Rozhledna je celoročně volně přístupná, a proto je to i skvělá zastávka na cyklostezce vedoucí z polské Bogatynie přes Heřmanice do Dětřichova.

Fun fact: na stavbu se spotřebovalo přes 35 kubíků dřeva, které je pospojováno 12 000 vruty a více jak 800 šrouby.
*Kubík dřeva = 1m x 1m x 1m vyskládaného stavebního dřeva v podobě metr dlouhých hranolů.

3. Rozhledna v Heřmanicích na Frýdlantsku

Léto u vody

Ačkoliv věříme, že léto milujeme všichni, tak některé tropické dny mohou být náročnější než taková celodenní túra. I pro takové případy pro vás ale máme tipy, kde na severu najdete parádní koupání. Skutečným zážitkem je nejvýše položená přehrada Černá Nisa v Bedřichově. Vodní nádrž leží v nadmořské výšce 775 metrů a svou teplotou nabízí velmi chladivé osvěžení. Za více než 100 let své existence neskutečně splynula s horskou přírodou, a proto i kdybyste se nechtěli hned koupat, tak se tady určitě zastavte a třeba si jen zchlaďte uchozená chodidla. Od podzimu 2013 je zde navíc procházkový chodník, který vede od hráze přehrady k přítoku Černé Nisy. Bez problému se tak k přehradě dostanou i lidé na vozíčku nebo rodiče s kočárkem.

Pokud byste chtěli něco s trochu větším vyžitím, tak si naplánujte den u jezera Kristýna v Hrádku nad Nisou. Jedná se o bývalý lignitový lom, který je napájen čistou podzemní vodou a v létě tak máte jistotu, že se nepotkáte s žádnou zákeřnou sinicí. Kolem jezera je písečná pláž i travnatá louka, takže své místo si zde najde určitě každý. Stejně tak je zde několik půjčoven sportovního vybavení a nechybí ani kiosky a restaurace s občerstvením. Oproti předešlému tipu je však potřeba počítat s poplatkem za parkování.

4. Přehrada Černá Nisa
5. Jezero Kristýna

Český ráj plný skal a zámků

Kdybychom vám měli napsat všechny naše tipy z Českého ráje, tak by to vydalo na samostatný článek i s pokračováním. Český ráj je, jak už samotný název říká – prostě ráj. Nádherná příroda, rybníky, skály, zámky, hrady… no je toho spousta. Naším prvním tipem je zámek Hrubá Skála. Zámek si určitě jděte prohlédnout, ale spíš ho berte jako takový záchytný bod. Do cca 15-20 km od zámku se totiž po turistických trasách dostanete k dalším klenotům a je tak jen na vás, v jakém směru pojmete váš výlet. Celý den se můžete toulat skalním městem, projít si nedaleké arboretum a výlet zakončit na Valdštejně. Pokud máte raději přírodu, tak tu pro vás jsou rybníky Vidlák, Věžák a Rokytňák. Kousek od všech rybníků je navíc zřícenina Trosky, která je podle nás jedním ze symbolů Českého ráje. No a pokud byste rádi kombinaci, tak doporučujeme výlet na hrad Kost, ke kterému se projdete přes údolí plakánek. Skalnaté a vesměs borovým lesem obklopené romantické údolí pod gotickým hradem patří k nejkrásnějším v Českém ráji. Tato trasa navíc skrývá sladkou odměnu. Jen pár kroků od hradu Kost narazíte na malou stavební buňku, kterou si hned na první pohled zamilujete. Jedná se o kiosek Bubble Waffle U Anděla (najdete na Googlu i na Facebooku) s těmi nejlepšími vaflemi na světě. A že jsou nejlepší na světě nepřeháníme. Vafle dostanete v papírovém kornoutku s pořádnou porcí zmrzliny, lesního ovoce a dalšími cukrovinkami podle chuti.

6. Trosky
7. Věžák
8. Hrad Kost

Od zámku se trochu vzdálíme a tentokrát “zakotvíme” na Malé Skále. Na Malé Skále najdete půjčovnu lodiček a kánoí, na kterých se po řece Jizeře svezete až do turnovských Dolánek. Je to ideální výlet s dětmi na léto, kdy řeka není tak prudká, a naopak si užijete prostředí vody. Celý koncept je navíc úžasně domyšlený, protože po doplutí do Dolánek na vás čeká bistro s občerstvením, ale hlavně zde vyměníte lodičky za koloběžky. Pro své zaparkované auto se tak vrátíte po cyklostezce podél břehu řeky.

9. Malá Skála

Kam na výlet, když prší?

Když se zrovna “poštěstí” a na naplánované dny nebo víkend začne pršet, tak vyrazte do liberecké IQLandie. Jedná se o vědecko-zábavní centrum, kde si přijdou na své dospělí i děti. Několika patrová budova je tematicky rozdělena podle poschodí a v každém z nich na vás čekají jak exponáty, tak i praktické hry. 

Celý areál nabízí 10 expozic:

  • GEOLab – nitro Země,
  • Vodní svět – experimentování s vodou,
  • GEO – Země a její okolí,
  • Živly – přírodní síly, součástí je simulátor zemětřesení,
  • TULaborka – stroj na výrobu nanovláken a další z Technické univerzity v Liberci,
  • Člověk – exponáty určené k otestování vlastního těla, součástí je humanoidní robot Thespian,
  • Sexmisie – expozice pro osoby od dvanáct let výše zaměřená na pohlavní život, vytvořená odborníky,
  • Věda v domě – jak fungují vynálezy, které denně používáme,
  • Kosmo – exponáty o vesmíru, kopie vozítka Mars Rover,
  • Překonané vynálezy – dnes již nepoužívané vynálezy, např. původní fotografické postupy

Součástí je i samostatné planetárium, kde probíhá promítání dokumentů a aktuální ukázka hvězdné oblohy. Planetárium má kapacitu 50 osob, tak doporučujeme koupit lístky předem a zároveň mrknout na plánovaný program. Planetárium často pořádá různé akce jako jsou třeba Večery pod hvězdami.

10. IQ Landia
11. IQ Landia - expozice

Kam na posilněnou?

Bez zastávky na posilněnou a něčeho dobrého na zub by to nebylo ono. Nebojte! i tady pro vás máme naše ověřené tipy. Na chvíli se ještě zdržíme v Liberci. Pokud je dobrá káva vaše největší potěšení, tak se určitě zastavte v libereckém DOKu. Bistro, kavárna a vlastní pekárna pod jednou střechou – přesně takový je DOK. Toto místo vás ale okouzlí i svou atmosférou. Dům má sice patro, ale jedna polovina je otevřena až do štítu střechy a celému pohledu dominují dřevěné trámy. Je to prostě nádhera. Zmiňovali jsme ale i dobrou kávu! V DOKu vám nabídnou kávu značky Nordbeans. Výběrová káva je inspirovaná českými horami a severskou kávovou kulturou, takže chuťové buňky si zajisté přijdou na své.

Sice je náš speciál o severu, ale chuťově si trochu odběhneme na východ. V Liberci se nachází restaurace Sagarmatha, která jako jedna z 10 letos obdržela ocenění Křišťálový špendlík. Toto ocenění si zasloužily restaurace, kavárny a bistra, které získaly ta nejlepší hodnocení na Mapách.cz a ve vyhledávání Google. A jak sami víte – Češi jen tak něco nepochválí, takže když už se takové výjimky najdou, tak to musí stát za to. Restaurace Sagarmatha je nepálská a indická restaurace, za kterou stojí dva bratři a jejich láska k dobrému jídlu.

Z východu se vrátíme zpátky k nám domů a rovnou vás nasměrujeme do České Lípy. Právě tady je moderní, a přitom tradiční Bistro U Řezníka. Bistro má krásnou historii, ve které navazuje na více než stoletou tradici řeznictví U Landů. Čeká na vás velmi přátelská atmosféra a unikátní prostor, kde vidíte kuchařům přímo pod ruce. V jejich nabídce si vyberete od českých klasik jako je koprovka až po vymazlený americký burger s trhaným hovězím. Vše je připravované samozřejmě s láskou, ale hlavně také z lokálních surovin. Jako tečku na závěr pak můžete ochutnat jejich vlastní domácí pivo.

12. Kavárna DOK
13. Restaurace Sagarmatha
14. Bistro U Řezníka

Tip na závěr

Víte, co je na severu ještě super? V Liberci si můžete zaběhnout náš BJEŽ maratón! A nebyli bychom to my, abychom vás na něj nepozvali :) Trasa má kolem 11 km a provede vás místy okolo Nisy, Liščího kopce, kolem zbytků hradu Jezdec a samozřejmě nechybí ani Ještěd. Na trase se mimo jiné můžete těšit na další krásné rozhledny – například vás čeká rozhledna Císařský kámen, Liščí kopec nebo Mojžíšův pramen. No a pokud by vám bylo horko, tak Vesecký rybník nabízí ideální osvěžení.


Doufáme, že se vám naše tipy líbily a že se třeba některými z nich necháte inspirovat. Ať už se vydáte kamkoliv, tak na sebe dávejte pozor, a hlavně si výlet užijte s úsměvem! :)


Zdroje obrázků

1. https://www.dialiga.cz
2. https://www.krkonose.eu
3. https://www.kudyznudy.cz
4. https://www.dianabedrichov.cz
5. https://www.hotelypenziony.cz
6. https://www.dnesvyletujeme.cz
7. https://www.kudyznudy.cz
8. https://www.zemefilmu.cz
9. https://www.turistika.cz
10. https://www.iqlandia.cz
11. https://www.meatspace.cz
12. https://www.jizerske-vyrobky.cz
13. https://pr.denik.cz
14. https://www.kudyznudy.cz