BJEŽ letní VÝLETNÍ SPECIÁL – lll. Morava

Letní prázdniny jsou stále v plném proudu, ale už se překlopily do druhé poloviny. Na sluníčku a teple to naštěstí není nijak znát, ale i tak není čas ztrácet čas. Náš letní speciál pokračuje a tentokrát vás čeká milovaná Morava. V předešlých dílech jsme se podívali na sever a prošli jsme střední část včetně Prahy. Na třetí díl jsme se moc těšili, protože Moravu milujeme a věříme, že po tomto článku si ji zamilujete také! Pokud tuto část republiky moc neznáte a do konce léta máte ještě pár volných dní, tak přesně pro vás máme ověřené tipy, kam se musíte podívat :)  

Přátelé a BJEŽ čelenka jsou zárukou těch nejlepší výletů a zážitků :)

Výhledem to začíná

Máte rádi české pověsti? A co takhle spojit českou historii a tu největší přírodní krásu? Pokud je vaše odpověď ano, tak naše odpověď zní – hora Radhošť.

Tato bájná hora je podle pověstí a legend spojována s pohanským bohem večerní oblohy, ohňů a světel hvězd Radegastem. Ano Radegast je nejen něco víc než pivo :D nebojte, nejste jediní, kdo o tom nevěděl. Podle dochovaných záznamů by se pod povrchem hory měla nacházet hustá síť podzemních chodeb, které právě vedly a ukrývaly Radegastovu tajnou svatyni a zbojnické poklady. Postupem času se mezi lidmi začaly tradovat pověsti, že se v chodbách nachází velké bohatství, které dokáže udělat z chudých nejbohatší pány. Protože je ale Radhošťské podzemí tvořeno skalními rozsedlinami, které vznikají pohybem pískovce, tak velmi často docházelo k zavalení stávajících chodeb a vzniku nových. Kdo se tedy vydal hledat onen bájný poklad, tak se často už nevrátil zpět. V současné době je podzemí veřejnosti uzavřené. Z vědeckého pohledu nebylo podzemí ani nikdy pořádně prozkoumané, a tak stále existují teorie, že bájný Radegastův poklad čeká na svého pána. Vraťme se ale zpátky do reality. I když je pro nás Radegastův poklad nepřístupný, tak větší odměnou vám bude výhled na celé Moravskoslezské Beskydy, Valašsko, Jeseníky, také horu Praděd a při dobrém počasí i Malou a Velkou Fatru. Na vrcholu si budete moci prohlédnout Kapli sv. Cyrila a Metoděje, která v roce 1999 prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Dále je tu sousoší obou věrozvěstů, kříž a televizní vysílač. O tom, že je hora skutečný přírodní poklad svědčí i to, že na severním svahu hory je vyhlášena národní přírodní rezervace Radhošť

1. Hora Radhošť
2. Hora Radhošť je spojována s bohem večerní oblohy Radegastem

Ještě chvíli zůstaneme u výhledů a to rovnou z korun stromů. Výlet na stezku korunami stromů Pustevny je náš další tip a na její prozkoumání vám bude stačit jedno hezké odpoledne. Stezka je již dobře známá, tak věříme, že o ní neslyšíte poprvé, ale i za nás je to skutečně tip, kam byste se měli podívat. Součástí stezky je vyhlídka se skleněnou podlahou, která ve vás evokuje pocit, že stojíte ve vzduchu. Také se tu projdete po 150 metrech dlouhém zavěšeném “himalájském chodníku” a krásný výhled a zážitek vám dolním zajímavosti o Beskydech.

Stezku najdete u horní stanice lanové dráhy na Pustevnách. Nadzemní část je dlouhá 610 metrů a více než polovinu (390 metrů) tvoří lesní úsek. Nejvyšší patro věže se nachází ve výšce 1099 metrů nad mořem (nejvyšší část od země je ve výšce 15 metrů) a nabízí výhled na Beskydy, Jeseníky a Velkou Fatru. Aby byla stezka pořád atraktivní pro nové návštěvníky, tak je zde v plánu vybudovat lanovou kladku a nejvýše položené trampolínové hřiště v Česku. 

3. Stezka korunami stromů na Valašsku
4. Stezka nabízí neskutečný rozhled do okolí

Moravské klenoty

Předešlé dva tipy určitě stojí za to navštívit, protože vám ukážou krásy moravský hor a pohoří. Za dalšími klenoty se ale už vydáme trochu níž, kde je více tepla a voní to vínem. První zastávkou je vinice Šobec. Vinice se nachází v samotném srdci Národního parku Podyjí a v těsné blízkosti meandru řeky Dyje. Podle odborníků vděčí vinice za svou jedinečnost právě řece Dyji, která vinici obtéká a také kamenitému rulovému podkladu s kyselou hlínou. Díky všem těmto faktorům a své unikátní poloze v nižší nadmořské výšce na jižním svahu a ochraně okolních skalních svahů před větry je vinice Šobec řazena mezi deset nejkvalitnějších evropských vinic. Z pohledu historie měla vinice svůj význam už v době bronzové a v době Keltů. Největší známosti se jí ale dostalo v 19. století, kdy bylo víno pro svou kvalitu dodáváno na císařský dvůr a jeho chuť si vychutnávala vídeňská společnost.

Vinice Šobec se rozléhá na 16 hektarech, přičemž více než dvě třetiny plochy zabírá vinná réva. Vinice je možné navštívit celoročně a v letních měsících můžete dokonce přímo na vinici ochutnat místní vína. Z hlediska odrůd se zde nejvíce daří Ryzlinku rýnskému, Rulandskému bílému, ale i Pálavě či Sauvignonu. O trvalé oblíbenosti místních vín svědčí i fakt, že jsou zdejší ryzlinky vyprodány často ještě před sklizní. Za nás je toto rozhodně místo, které na Znojemsku musíte vidět. Jak jsme výše uvedli, že vinice má skvělou polohu, tak to znovu zopakujeme, protože Šobec se nachází i na mezinárodní cyklotrase Greenways. Pokud jste milovníci cykloturistiky, tak si stačí vyhledat “Znojemskou vinařskou stezku”, která vám nabídne 30kilometrový okruh se zastávkou i na vinici Šobec.

5. Jeden z nejhezčích pohledů na vinici Šobec
6. Vinici Šobec obtéká řeka Dyje

Dalším klenotem, který nikde jinde nenajdete je národní přírodní rezervace Polanská niva. Toto místo je téměř jak z jiného světa a na první pohled se vám nechce věřit, že je to skutečně reálné. Jedinečnost Polanské nivy tvoří přírodní unikátnosti jako jsou lužní lesy, mokřady, tůně, mrtvá ramena a meandry řeky Odry, luční louky, rybníky a aleje ovocných stromů podél cest. Už při tomto výčtu nám musíte dát za pravdu, že toto místo je skutečně unikátní. V západní části přírodní rezervace vede červená turistická značka, která vás bezpečně provede tímto místem. Přímo do rezervace je totiž vstup zakázán. Uzavření je z důvodu ochrany chráněných druhů rostlin a také živočichů. I na červené stezce se ale bez problému můžete setkat s Ledňáčkem říčním, Motákem pochopem nebo Bukačem velkým.

Nás rezervace dostala – jak se říká – úplně do kolen. Třešničkou na dortu je romantická cesta kolem rybníků Křivý a Bezruč. Podél cesty vás provedou staré vrby jako z pohádek a celková atmosféra tohoto místa ve vás bude ještě několik dní. Podle místních a i několika turistických průvodců patří tato cesta mezi jednu z nejkrásnějších cest v Poodří.

7. Oblast Poodří patří k nejhezčím a člověkem nedotčeným místům v České republice
8. Močály a lesní potoky jsou nedílnou součástí Polabské nivy

Co dalšího Morava nabídne?

Morava je kromě vína velmi oblíbené místo pro cykloturistiku. Může za to její zeměpisná poloha, málo kopcovitý povrch a upravené cyklotrasy. Pokud budete na Moravě a budete mít s sebou kola, tak určitě doporučujeme, abyste si některou z tras projeli. Ze zkušenosti doporučujeme i koloběžkářům! A pokud byste chtěli zkusit další moravský klenot, tak doporučujeme cyklostezku z Jeseníku na Odrou do Vražného i do Hůrky. Tato cyklotrasa má pouze 4,8 kilometrů, ale je jedinou svého druhu v Evropě. Po celou dobu vaší vyjížďky vám totiž bude dělat společnost kreslený slovník moravskoslezského nářečí. Designovými kresbami je potištěna celá trasa, která vás naladí na tu správnou moravskou vlnu.

9. Cyklostezka je Evropský unikát
10. Celá stezka je potištěna obrázky a místním nářečím

Kde se vykoupat?

Bez tipu na koupání by to nebyl ten správný letní speciál, a proto pro vás máme dvě doporučení, kde se zchladit i si užít vodní zábavu.

První z tipů je Aqualand Moravia v Pasohlávkách nedaleko Brna. Tento aquapark se zaslouženě těší slávě nejmodernějšího aquaparku v České republice. V roce 2017 byly přistavěny dva termální bazény s výhledem na Pálavu, které mají stálou teplotu 37 stupňů. Oba bazény se nacházejí ve venkovní geotermální části a koupat se v nich můžete i v zimě. Teď ale máme léto, a tak je potřeba si park užít, jak jen to jde. V aquaparku na vás čeká 16 bazénů, 28 tobogánů a až 30 saun a wellness procedur v okolních zařízeních. Za návštěvu tohoto místa vás budou milovat hlavně děti. Nachází se zde totiž i nejdelší tobogán v České republice, který je dlouhý 242 metrů. Další oblíbenou částí je vodní dětský svět plný skluzavek, průlezů, vodotrysků, vodopádů, je zde vodní hrad i věže a mnoho dalšího. Bazény mají odlišnou hloubku, takže je místo vhodné i pro opravdu malé cvrčky. Navíc je hned vedle strategicky umístěno občerstvení, takže během toho, co si děti budou hrát, tak si i rodiče mohou dopřát zasloužený relax. Zábavu a dobrodružství si užijete i na řece Lazy River. Během 315 metrů dlouhé jízdy na vás čeká nejedno překvapení, ale třeba i bar, kde si můžete vzít s sebou na cestu míchaný drink. Jízda na řece probíhá na nafukovacích raftech pro jednu nebo dvě osoby. I když je Aqualand Moravia více komerční, tak i přesto se jedná o další unikátnost, kterou stojí za to navštívit. 

11. Aqualand Moravia
12. V bazénu je možné se i občerstvit míchanými drinky

A pokud už jste Aqualand navštívili nebo jsou vám prostě bližší přírodnější místa, tak je jasnou volbou vodní nádrž Slezská Harta na řece Moravici. Stavba této nádrže trvala 10 let a byla dokončena v roce 1997 - jedná se tak o nejmladší přehradu v Česku. Přehrada byla postavena za účelem posílení vodárenského zdroje Kružberk a součástí stavby je i malá vodní elektrárna. Zajímavostí je, že poblíž nádrže se nachází největší a nejzachovalejší stratovulkán v České republice - 780 metrů vysoký kopec Velký Roudný. Můžete si tak zde udělat skvělý výlet a po vyšlapu se osvěžit koupáním v nádrži. Kromě toho si zde můžete užít plavbu vyhlídkovou lodí, jachting, windsurfing nebo rybaření.

A pokud byste si výlet za koupáním chtěli zpestřit, tak si nenechte ujít už 8. ročník festivalu dračích lodí na Slezské Hartě. Utká se zde až 20 týmů, které budou mezi sebou soupeřit o čest nejrychlejší posádky. Festival se letos koná předposlední srpnový víkend 19. 8. - 20. 8. 2022 a kromě samotných závodů je zde připraven bohatý program pro návštěvníky festivalu. 

13. Vodní nádrž Slezská Harta
14. Na místě je možné si vypůjčit šlapadla nebo lodičky

S dětmi na Moravu

Další tip, který nesmí chybět je doporučení na dětské království. Pokud máte volný víkend, nebo vás čeká dovolená na Moravě s dětmi, tak je naším doporučením – dětský letní park na Bílé Hoře. Tento park je skutečným dětským snem. Od lanového parku, po sjezd na koloběžkách je v reálu i vodní svět, indiánská vesnice a nechybí ani mini zoo. Věkový limit zde neplatí, protože vyžití zde najde skutečně každý. Celý park má navíc skvělou bezpečnost, takže i do lanové centra mohou děti už od 2 let. 

V areálu dále najdete:

 • Vzduchovou trampolínu
 • 2x Vodní svět s Archimedovou spirálou
 • "Závodní" okruh pro šlapací auta s vozíčky
 • Obří pískoviště
 • Aquazorbing
 • Jezírko s lodičkami
 • Chodník pro bosé nohy
 • Minigolf
 • Šmoulí vesničku
 • Odpočinkové zóny pro rodiče
 • Houpací sítě
 • Nafukovací skákací hrad se skluzavkou
 • Trampolínové centrum
 • Dětskou Jungli

 

15. Dětský park na Bílé Hoře
16. Dětský park je skutečným rájem a to nejen pro malé děti

Něco pro dospělé

Posledním tipem, co byste na Moravě měli navštívit, tak je bylinný ráj firmy Sonnentor v Čejkovicích na Hodonínsku. Firma Sonnentor je známá pro svou nabídku čajů, bylin a koření. Tomuto voňavému řemeslu se firma věnuje už více jak 30 let, a protože se pro mnohé stala love brandem (srdeční záležitostí), tak se firma v roce 2012 rozhodla otevřít své brány pro všechny, kteří sdílí stejnou lásku k bylinkám jako Sonnentor. Pro všechny návštěvníky je připravena zážitková exkurze v délce cca 2 hodin a nabízí poznání historie firmy, jejich hodnot, filozofie, ale i ukázky míst, kde se vše odehrává. Po exkurzi je pro návštěvníky k dispozici čajový salon, kde mohou ochutnat různé čaje a pokud se na obhlídku vydáte s dětmi, tak pro ně je tu připraven dětský koutek, maxisíť i hra o voňavý bylinkový poklad. Exkurzi doporučujeme zajistit předem, protože jejich nabídka se v závislosti na ročním období mění.

17. Součástí exkurze a prohlídky je i poznávačka bylin
18. Návštěva firmy Sonnentor je skutečným zážitkem

Moravská gastro scéna

V tomto článku vám dáme hned dva tipy, kam se na Moravě podívat za dobrý jídlem a pitím. První z nich je podnik Pelmeški. Toto bistro naprosto vybočuje z našeho konceptu moravských klenotů, ale protože se nikde jinde v ČR nevyskytuje tak jsem vám o něm i přesto chtěli říct. Bistro Pelmeški se nachází v srdci Ostravy a svým návštěvníkům nabízí unikátní chuťový zážitek tradičních ruských pelmení a ukrajinských varenyků. O těchto těstovinových taštičkách se mluví až na druhém konci republiky, a proto pokud budete mít někdy cestu kolem Ostravy, tak si zde rovnou naplánujte zastávku. My jsme si druhou porci odnášeli zabalenou sebou domů.

19. Bistro Pelmeški získalo ocenění Křišťálový špendlík
20. Pelmeški jsou těstovinové taštičky se slanou nebo sladkou náplní

A jdeme do finále. Náš moravský speciál zakončíme, kde jinde než na vinici. Tímto vás zveme do vinařství Válka, kde ve víně je láska. Vinařství se nachází v obci Nosislavi a jejich produkce je zaměřená na bio vína. Při návštěvě vinařství si budete moci prohlédnout nejen vinice, ale i vinnou galerii a samozřejmě nechybí řízená degustace vybraných bio vín. 

21. Vinařství Válka
22. Degustace vín a dalších dobrot je gastronomickým a hlavně chuťovým zážitkem

S BJEŽ na Moravě

V předešlých speciálech jste od nás vždy dostali tip na náš BJEŽ maraton, který bylo možné si v kraji zaběhnout. Na Moravě zatím trasu nemáme (ale věříme, že časem bude i tady!), a proto vám přinášíme cyklo tip naší ambasadorky Alice! Pokud jste součástí naší Facebook skupiny BJEŽ gang, tak víte, že se Alice vydala na 29 dní dlouhou cyklo pouť – Via Czechia. Jejím cílem bylo přejet od nejvýchodnějšího bodu ČR až k bodu nejzápadnějšímu. Alice je už šťastně zpátky doma a my jí za tento výkon neskutečně gratulujeme! Nutno také zmínit, že Alice během své cesty provedla zatěžkávací zkoušku naší BJEŽ čelenky STYLE. Alice se nám svěřila, že ji za celou dobu své expedice téměř nesundala z hlavy a sama ji nominovala na jednu z nejvíc užitých věcí na své cestě. O tom jak konkrétně se jí čelenka osvědčila při jízdě na kole a co by doporučila ostatním se brzy dočtete v našem dalším článku! Protože je Alice jako vítr, který neposedí, tak kromě testování čelenky a šlapání do pedálů nás průběžně o své cestě informovala ve skupině. Pro letní speciál nám ale poslala něco víc extra :) Jeden úsek z její trasy tvořil i cyklostezka Baťův kanál. Jedná se o páteřní cyklotrasu, která je dlouhá více jak 80 km a na kterou se napojují další stezky a trasy v okolí, a to včetně Moravských vinařských stezek. Stezka je asfaltová, takže šlapání do pedálu je jako pírko a hlavně! stezka je zcela mimo motorovou dopravu a je tak ideální pro rodiny s dětmi. Připojujeme několik exkluzivních fotek od Alice :) a pokud byste měli ke trase otázky, tak nám nebo Alici neváhejte napsat ve FB skupině BJEŽ gang.

Doufáme, že se vám náš již v řadě třetí díl letního speciálu líbil a že jsme vás opět alespoň něčím inspirovali. Užívejte pokračující léto a příště si nenechejte ujít poslední díl s letními výletními tipy od BJEŽ. Výletům zdar!

Zdroje obrázků

1. https://www.kudyznudy.cz
2. https://www.pustevny.cz
3. https://stezkapustevny.cz
4. https://www.tripy.cz
5. https://www.kudyznudy.cz
6. https://www.novinky.cz
7. https://www.eprogram.cz
8. https://poodri.nature.cz
9. https://www.kolemjeseniku.cz
10. https://www.kolemjeseniku.cz/
11. https://www.holidayinfo.cz
12. https://www.aqualand-moravia.cz
13. https://www.pod.cz
14. https://desperado.cz
15. https://www.tipnavylety.cz
16. https://www.nabile.cz
17. https://www.sonnentor.com
18. https://zahradnickeupravy.cz
19. https://www.ostravainfo.cz
20. https://cc.cz
21. https://vinarstvivalka.cz
22. https://vinarstvivalka.cz