Tipy na nejlepší denní rutinu

První září, návrat dětí do školy, poslední dny letní dovolené, první zažloutlé listy na stromech. Jo, jo, definitivně se ozval podzim. Ačkoliv toto období ovlivňuje hlavně rodiny s dětmi, tak zbytek společnosti vnímá tento čas jako takový “návrat režimu”. Po dvouměsíční letní pauze opět začne fungovat režim, který jinak plynule běží zbytek roku. 

Právě z těchto důvodů jsme se rozhodli podívat na zoubek onomu zmíněnému “režimu”. Jak nejlépe se vrátit zpátky do hry a nastavit si denní rutinu

V článku se dozvíte:

 • Co je denní rutina,
 • Jaká jsou pozitiva rutiny,
 • Jak si vytvořit nejlepší ranní, odpolední a večerní rutinu.
Čelenka BJEŽ, kam tě srdce táhne. Ten správný parťák pro Tvoj rutinu.

Rutina není sprosté slovo

Ze všeho nejdřív je potřeba si říct, že rutina je dobrá. Hodně z nás (ačkoliv si to třeba ani moc neuvědomujeme) vnímá rutinu jako něco nudného. Pomalu jako by rutina byla sprosté slovo. Opak je ale pravdou. Zkuste si teď v hlavě představit, jak vy sami definujete rutinu. Dejte si klidně na čas a v klidu si to poskládejte. Máte to? Tak teď to prosím celé vymažte, protože to nyní společně celé přeinstalujeme a z rutiny vytvoříme vašeho nejlepšího pomocníka.

Co je rutina a jaké jsou její výhody?

Rutinu si můžete představit jako soubor malých ozubených koleček. Plynuje na sebe navazují, drží celodenní rozvrh v pohybu a POMÁHAJÍ, aby se vše důležité stalo. Díky správně nastavené rutině vám ubyde stres, zvládnete udělat víc práce a budete mít víc času ...třeba na sebe a běhání. Ptáte se, jak je to možné? Rutina totiž umožňuje dělat věci bez složitého přemýšlení. Postupem času navíc zjistíte, že jednotlivé kroky zvládáte mnohem rychleji a celková funkčnost všech ozubených koleček vám dodá pocit jistoty a pevné půdy pod nohama.

více času sami pro sebe
Díky fungující rutině získáte více času sami pro sebe a s tím i spokojenější náladu
tip BJEŽ: zařaď do své rutiny dostatečnou hydrataci
Jednou z nejčastějších činností denní rutiny je i dostatečná hydratace, na kterou během dne hodně z nás zapomíná

Nejlepší denní rutina

Přesně sestavený seznam – CO, KDY, JAK, PROČ – vám nedáme, ale dáme vám návod, jak si takovýto seznam VAŠÍ nejlepší rutiny poskládat. Každý z nás funguje úplně jinak, a proto je naprosto logické, že rutina zdravotní sestřičky bude vypadat úplně jinak než třeba pracovníka v bance. Při sestavování rutiny je důležité myslet na to, že rutina je náš nástroj, který my ovládáme a musí nám dělat život snazší.


Kroky k dokonalé rutině

 1.  Rozdělte si den do 3 bloků: ráno, den, večer.
 2. V každém bloku si definujte, co potřebujete/chcete splnit. Př. Chci si ráno chvíli číst, chci si ráno zacvičit, chci se ráno v klidu nasnídat atd,
 3. Zamyslete se, co vám v daném bloku nejde a zjistěte proč. Př. nestíháte se přes den naobědvat – proč? ...protože si vždy zapomenete něco objednat – připravte si s sebou do práce krabičku.
 4. Nyní už máte kus práce za sebou. V jednotlivých blocích (ráno, odpoledne, večer) uvidíte vaše cíle a také překážky. Zapřemýšlejte nad ostatními činnostmi, které v tuto dobu děláte a najděte jim jejich přesné místo. SESTAVTE PLÁN ČINNOSTÍ KROK ZA KROKEM. 

  Nyní zopakujeme, co jsme už o rutině řekli na začátku – rutina umožňuje dělat věci bez složitého přemýšlení. Postupem času navíc zjistíte, že jednotlivé kroky zvládáte mnohem rychleji a celková funkčnost všech ozubených koleček vám dodá pocit jistoty a pevné půdy pod nohama.

  A přesně v tomto bodě vaše rutina začíná dostávat konkrétní podobu. Když budete přesně vědět, co máte jít dělat, tak už nebudete mít v hlavě prostor na to, že si musíte připravit prádlo do pračky, vyndat z mrazáku maso na večeři atd. Pro tyto ad hoc činnosti můžete mít ve své rutině vyhrazené samostatné místo a díky tomu, že pojedete podle svého plánu, tak zvládnete mít hezké ráno, a navíc na nic nezapomenete. 
   
 5. Jakmile budete mít definovaný plán své rutiny, tak už STAČÍ ZAČÍT

  POZOR: stejně jako u sportu, tak i u rutiny platí zákon přepálení. Pokud jste doposud fungovali bez rutiny, tak od sebe nechtějte 100% výsledky hned od prvního dne. Jen díky praxi a zkoušení zjistíte, jestli vámi sestavená rutina má vůbec šanci k přežití. Ačkoliv je první týden nejtěžší, tak tomu dejte čas. Uvidíte, že po pár dnech si vaše tělo začne na nový rytmus zvykat a vše bude mnohem jednodušší. Správná a funkční rutina vyžaduje čas.
Aby vaše rutina byla úspěšná, tak si nejdříve vše sepište. Můžete si založit třeba deník nebo využít aplikaci v telefonu
Správná s fungující rutina je běh na dlouhou trať
Jakmile najdete ten správný rytmus, tak zjistíte, že rutina je váš nejlepší pomocník

Příklad denní rutiny

Jak tady už jednou zaznělo, tak přesně sestavená “univerzální” rutina neexistuje. Svou nejlepší rutinu si musí každý najít a sestavit sám. Abyste se ale měli od čeho odrazit, tak pro vás máme pár příkladu, jak můžete začít.

Kroky večerní rutiny:

 1.  Zvolte si čas, kdy budete chodit spát.
 2.  Sepište si činnosti, které potřebujete večer před spaním zvládnout a také činnosti, které vám pomohou s ranní rutinou.
 3. Podle času spánku si načasujte všechny ostatní činnosti.
Vaše večerní rutina, tak může vypadat následovně:
 1. Připravit jídlo na druhý den
  - díky přípravě jídla na druhý den se vám nestane, že byste se během dne nestihli najíst.
 2. Připravit oblečení a věci na druhý den
  - příprava oblečení a doplňků ušetří spoustu času hlavně ženám, kterým tento úkol často ráno zabere i několik desítek minut. Díky výběru předem už ráno nebudete muset nad ničím přemýšlet a zjednodušte si své ráno.
 3. Večerní hygiena
  - teplá sprcha nebo koupel už příjemně navodí pocit odpočinku. Součástí večerní hygieny může být i samostatná pleťová rutina – večerní péče o pleť.
 4. Večerní program
  - zde je to jen na vás, jak strávíte svůj volný večer. Můžete se podívat na hezký film, zavolat si s kamarádkou, věnovat se dětem. Myslete však na to, že už byste neměli dělat žádnou fyzicky náročnou činnost.
 5. Půl hodiny před spánkem čtení
  - alespoň půl hodiny před spaním byste už neměli koukat na televizi ani do mobilu. Mnoha studiemi bylo potvrzeno, že sledování elektronických displejů nabuzuje mozkovou funkci a narušuje následný spánek.
 6. 22-22:30 spánek
  - než půjdete do postele, tak v místnosti otevřete okno a nechejte pořádně vyvětrat. pro kvalitní spánek se doporučuje chladnější teplota a čerstvý nevydýchaný vzduch.

BJEŽ TIPY NA VEČERNÍ RUTINU

 • Bylinný čaj, CBD olej - dnes už téměř není možné se vyhnout celodennímu stresu, který na nás číhá na každém rohu. Proto je někdy těžké se po celém dni večer zklidnit a konečně začít odpočívat. Pro tyto případy doporučujeme do vaší večerní rutiny zařadit hrnek bylinkového čaje nebo pár kapek CBD oleje. V obou případech je na trhu nepřeberné množství variant a je tak na vás, pro kterou se rozhodnete. Za nás jsou však obě varianty skvělým tipem, jak se zbavit všech starostí, uvolnit hlavu od těžkých myšlenek a dopřát si klidný a hlavně kvalitní spánek.
   
 • Protažení & meditace - dalším tipem, jak se zbavit stresu, je večerní cvičení. Cílem je hlavně protáhnout tělo, uvolnit ztuhlé svaly a pomocí dechu zklidnit mysl. 

 

 

 

 

Skvělou technikou je tzv. čtvercový dech. Ať ho do své rutiny zařadíte ráno nebo večer, krásně vám pomůže se         zklidnit a lépe zvládat stres.

Kromě cvičení můžete do své rutiny zařadit i meditaci, která se už více zaměřuje hlavu a myšlenky. Obě varianty je možné provést už v posteli, ale za nás doporučujeme spíš zvolit místo na zemi na podložce. Pravou atmosféru vám pak pomůže vykouzlit aromatický difuzér a svíčky, které se postarají o příjemné přítmí. Už samotné omezení modrého světla vám pomůže navodit pocit klidu a relaxace.

Pro meditaci vám doporučíme video, kde vás autorka provede celým cyklem a pomůže vám uvolnit stres a navodit pocit harmonie. Pokud se rozhodnete pro vedenou meditaci, tak by vám měl vyhovovat hlas vašeho průvodce. Po zavření očí se budete soustředit jen na něj, a proto by pro vás měl být co nejvíc příjemný. Stejně jako u cvičení, tak i u meditací najdete spoustu variant a to podle zaměření. Cílem všech je zklidnit vaši hlavu, dál se můžou věnovat konkrétním problémům - špatný spánek, úzkost, práce s pozitivitou, atd. Meditace by pro vás měl být večerní rituál, na který se těšíte. Nikdy se do toho nenuťte. Pokud byste už před začátkem mysleli na konec, tak ještě nejste na meditaci připravení.

Ranní rutina

Ranní rutina pomůže všem, kteří mají náročná rána – hodně činnosti hned po probuzení a málo času. Ranní vstávání může hodně ovlivnit už večerní rutina. Pokud do večerní rutiny zařadíte činnosti, které jste doposud dělali ráno a braly vám příliš mnoho času, tak na nich ráno získáte čas – už o nich nebudete muset přemýšlet, protože budou hotové, př. výběr oblečení, příprava jídla.

Příklad ranní rutiny:
 1. 6h budíček
  - hned po zazvonění budíku se snažte probudit a znovu neusínat. Největším nešvarem je oddalovat budík, a nakonec vstát o celou půl hodinu později. Už samotné pozdější vstávání může v někom vyvolat selhání a pocit, že nic nestíhá. Po zazvonění budíku si dejte pár minut, kdy na sebe nebudete spěchat. Pomalu se probudíte a vstanete.
 2. Rozdýchání
  - hned poté, co vstanete, tak jděte k oknu a otevřete ho. Čerstvý vzduch vám pomůže s přirozenějším probuzením a váš mozek dostane čerstvou dávku kyslíku.  
 3. Ranní hygiena
  - do ranní hygieny můžete zařadit i třeba studenou sprchu. Mnoho lidí nedá na ledové osvěžení dopustit. Tento přístup ale nemusí vyhovovat každému a proto doporučujeme, aby si to nejdřív každý zkusil sám. Co byste ale určitě neměli vynechat, tak je čištění zubů a jazyka. Během noci se na jazyku vytvoří povlak plný bakterií, který když hned ráno nevyčistíme, tak spolkneme a vše škodlivé se vrátí zpátky do těla. Škrabku na čištění jazyka seženete na internetu nebo v drogerii.
 4. Protažení
  - protažení a lehké cvičení je skvělý způsob, jak rozhýbat tělo. Nemusí se jednat hned o 30minutové kardio. Skvělým začátkem jsou jógové cviky. Hodně inspirace na ranní protažení najdete na YouTube, nebo si můžete svou sestavu vytvořit sami.
 5. Hydratace
  - po dlouhé noci je důležité se pořádně napít a tělo hydratovat. Během spánku můžete přirozeně ztratit až půl litru vody. Doporučujeme vlažnou vodu s citronem nebo bylinný čaj.
 6. Oblékání, malování
  - díky večerní rutině už máte připravené oblečení a nemusíte se tak zdržovat výběrem.
 7. Snídaně/čtení
  - někdo má hlad hned po probuzení a jiný snídá až později. Toto pravidlo je stejně individuální jako celá ranní rutina. Místo času, který byste věnovali snídani, si můžete v klidu přečíst pár stránek v rozečtení knížce.
 8. Odchod do práce
  - díky ranní rutině jste připraveni na odchod do práce.
Součástí večerní rutiny může být i péče o pleť, kdy skvěle využijete BJEŽ čelenku. BJEŽ čelenka vám hezky stáhne a podrží vlasy, aby vám při péči o pleť nic nezasahovalo do obličeje :)

BJEŽ TIPY NA RANNÍ RUTINU

 • Overnights Oats alias "vločky přes noc" - tento pojem jste už určitě minimálně někde zaslechli. Overnights Oats je dnes velmi populární tip na snídaní. V podstatě se jedná o to, že než půjdete spát, tak si připravíte svou ranní snídani - vločky. Vločky jsou bohaté na vlákninu a také jsou zdrojem pomalých sacharidu. Když je navíc namočíte přes noc do vody, dojde k procesu "fermentace" neboli kvašení. Vločky jsou díky louhování pro naše tělo lépe stravitelné a navíc jsou ráno hezky měkké a už je nemusíte vařit. Důvod proč je ale zmiňujeme je ten, že vločky stačí zalít vodou, přidat k nim skyr, trochu ovoce, oříšků a vualá, vaše snídaně je na světe. Ráno tak neztratíte ani o minutu navíc a ještě svému tělu dopřejete nutručně bohaté jídlo. Pokud by vás téma stravy zajímalo víc, tak se mrkněte na náš dřívější článek o komplexním jídle. Mluvíme tam o všech důležitých zástupcích makroživin, které bychom v našich jídlech neměli vynechávat.
   
 • Masáž Gau shou - Gau shu si můžete představit jako menší placatý kamínek ve tvaru nepravidelného "V". Tato metoda masáže vychází z čínské medicíny a aplikuje se jak na tělo, tak  obličej. Na internetu nebo v drogerii sežene Gau shu už zcela běžně a za nás je to určitě skvělý tip, který byste měli alespoň vyzkoušet. Mocí Gau shi se provádí masáž obličeje, která působí na rozproudění lymfy. Díky krátké ranní masáži (stačí 10 minut), budete mít krásně prozářený obličej a vaše pleť bude hezky pevná. Na YouTube existuje neskutečné množství tutoriálů, jak tuto masáž provést, a proto si stačí jen vybrat. Některé z masáží se dokonce zaměřují na anti-aging a pomáhají v boji proti vráskám
   
 • Podcasty - budou tomu už tak 2 roky, kdy se s podcasty doslova roztrhl pytel. Dnes už má podcast téměř každý druhý a můžete si tak vybrat z široké palety témat. Naším tipem v ranní rutině jsou podcasty zaměřené na výuku cizího jazyka. Pokud během dne nemáte čas na studium, tak můžete využít právě svůj čas ráno. Výhoda podcastu je, že vám nikam neutečou a můžete se k nim kdykoliv vrátit. Spousta autorů navíc své díly nahrává v kratších stopách, a proto díl o 10 minutách je ideální cesta, jak se naučit nové slovo nebo frázi. Podcasty můžete poslouchat během cesty do práce, nebo během čištění zubů a malování.

Pro jistotu znovu zopakujeme, že toto je jen příklad. Pokud máte doma právě čerstvého prvňáčka, nebo menší smečku divé zvěře, která ráno potřebuje vyvenčit, tak je logické, že vaše ranní rutina bude vypadat jinak. Stačí se však zamyslet nad 2. krokem dokonalé rutiny – co potřebujete/chcete splnit a ihned budete vědět, jaké mezikroky potřebujete do své rutiny přidat.

Odpolední rutina

Přes den vám rutina pomůže zvládnout práci, kterou máte před sebou a například díky přípravě jídla z večera se vám nestane, že byste se zapomněli najíst.

Rutina nemusí být čistě ranní, večerní nebo zkrátka denní záležitostí. Některé činnosti můžete mít ve své rutině na týdenní nebo i měsíční bázi. Jednu takovou rutinu máme třeba i my - každý měsíc se snažíme podniknout alespoň jeden výlet do přírody :)

Na co při sestavování rutiny nezapomenout

Ať už s rutinou budete začínat úplně poprvé nebo si ji budete stavět znovu, tak byste neměli zapomenout na následující:

 • Rutina je váš nástroj, který vy ovládáte a který vám POMÁHÁ. Pokud cítíte, že vás rutina svazuje, tak ji změňte.
 • Rutina je otázkou času. Nepospíchejte na sebe a nechtějte po sobě hned 100% výsledky. Je dost pravděpodobné, že svou rutinu budete muset několikrát předělat, aby vám přesně seděla. Rozhodně to však nevzdávejte. Postupem času uvidíte, jak vše zvládáte rychleji, vaše rutina se zautomatizuje a vy získáte čas navíc.
 • Rutina není nic nudného. Díky rutině váš život získá jistou pravidelnost a spolu s ní získáte i pocit jistoty – pocit dobře odvedené práce.

Stejně jako samotný běh, tak i rutina je běh na dlouhou trať. Věříme ale, že v našem BJEŽ článku najdete dostatečný základ a motivaci, abyste konečně začali a díky rutině získali šťastnější a spokojenější život :)