Relaxační a cvičící rutina

Měsíc září jsme zahájili tématem rutiny. V minulém článku jsme se věnovali denní rutině – proč bychom ji měli mít a jak ji vytvořit. Můžete si vytvořit rutinu na své koníčky, učení, práci, cokoliv, co vám bude dávat smysl. Dnes budeme mluvit o relaxační a cvičící rutině.

Relaxační a cvičící rutina

Hlavním důvodem, proč jsme vybrali tyto dvě rutiny je jejich vzájemná provázanost. Každý z nás nějakým způsobem odpočívá a také cvičí. Správným nastavením těchto dvou rutin můžete vytěžit z obou aktivit – relax, cvičení – ještě víc. V předchozím článku jsme vám řekli základní kámen rutiny: “Rutina umožňuje dělat věci bez složitého přemýšlení a dodá pocit jistoty a pevné půdy pod nohama”
A stejně tak to platí u relaxační a cvičící rutiny. 

Samotný název “relaxační a cvičící rutina” vám už předem řekne, o co jde, ale pojďme se podívat ještě na několik dalších pojmů, které je potřeba mít definované.


Síla je naše energie, kterou jsme schopni zaměřit na konkrétní aktivitu a činnost. 

Příklady:

 • Fyzická síla – štípeme dřevo, vytíráme podlahu
 • Schopnost soustředit se – chirurgická operace, počítačové programování, zdobení dortu
 • Projev kreativity – tvorba uměleckého díla, psaní textu, tvořit něco nového

Únava je stav, kdy cítíme, že nejsme schopni fungovat a dělat věci, které jindy vykonáváme bez problémů. Prvním znakem únavy je chuť odpočinout si, protože nemáme dostatek energie. V tento moment je ideální čas dopřát si odpočinek nebo alespoň snížit pracovní intenzitu.

Vyčerpání je takzvaná “přepálená únava”. Je to stav, kdy jsme už překročili zdravou míru únavy a náprava vyžaduje mnohem více času než klasické odpočinutí. V některých případech je potřeba zapojit i naprosto nové cesty odpočinku nebo využít něčí pomoci.


BJEŽ čelenky během indoor tréninků
Čelenky jako užitečný pomocník při běhu

Relaxační rutina

 Cílem relaxační rutiny je pomoci nám co nejvíce využít čas odpočinku a dočerpat chybějící energii a v neposlední řadě funguje jako prevence před vyčerpáním. Dnešní doba je velmi rychlá a na každého je vyvíjen vysoký tlak, to si jistě uvědomujeme všichni. Co už ale často zapomínáme, tak je právě rovnice výkon = odpočinek. Jen když budete odpočinutí, tak budete schopni podávat ty skvělé výkony a fungovat bez problému. 

Jak na relaxační rutinu?

Při skladbě relaxační rutiny vám pomůže princip kontrastu. Pro správný odpočinek je potřeba si vytvořit přesně opačné podmínky oproti tomu, co vám energii vzalo.

 • Pokud jste štípali dřevo, zvedali těžká polena a ohýbali se, tak s odpočinkem pomůže například svižnější procházka nebo lehký běh.
 • Pokud dlouho sedíte na židli, tak s odpočinkem pomůže delší procházka.
 • Pokud pracujete na počítači a dlouze zatěžujete oči, tak s odpočinkem pomůže pobyt v přírodě a pohled do zeleně.
 • Pokud se hodiny musíte soustředit (provádíte chirurgický zákrok), tak pomůže automatická činnost s lehkým pohybem, kde nemusíte moc přemýšlet – zkuste vysávat, nebo jít uklidit.
 • Pokud obecně používáte k práci hlavu, tak si nejlépe odpočine, když zapojíte tělo.

Zkuste se nyní zamyslet, co vám nejvíce bere energii a co je opakem této činnosti.


Tipy na relaxační rutinu

Kromě principu kontrastu, který vám pomůže co nejrychleji načerpat vaši energii zpátky, pro vás máme ještě několik dalších tipů.

 • Během víkendu nezapínejte počítat kvůli práci a ani na ní nemyslete.
 • Po příchodu domu z práce a o víkendu si na telefonu vypněte upozornění a notifikace a nechejte jen zvonění pro případ skutečné nouze.
 • Během chvilky odpočinku si zapněte difuzér s vůní, kterou máte rádi. Je jedno, co budete dělat – koukat na televizi, malovat, číst si. Díky vůni, kterou máte rádi, si zvědomíte odpočinek skrze další smysl. Po nějakém čase se vám spolu s vůní připomene i ten samotný pocit, který cítíte během odpočívání.
 • Stejně jako s vůní toto může udělat s šálkem dobrého čaje. Čaj, vůně, nebo cokoliv dalšího se tak stane symbolem vaší chvíle odpočinku
 • Využijte svůj čas pro sebe ke skutečné relaxaci a uvolnění napětí. Nezabere vám to ani 20 minut a uvidíte, že na konci se budete cítit jako znovuzrození :) Ideální jsou také lymfatické masáže, kde se nejen uvolníte, ale podpoříte i regeneraci těla.

  Zkuste naše oblíbené video, které vás provede celým cyklem relaxace.

Cvičící rutina

U cvičící rutiny je ze všeho nejvíce využijete plán. Díky cvičícímu plánu budete přesně vědět, které dny máte jít cvičit a také co vás čeká. Předejte tak situaci, že nebudete vědět, co cvičit, nebo naopak, že budete cvičit stále dokola to samé. 

S cvičící rutinou pak můžete jít ještě do většího detailu a například do svého cvičení zahrnout velmi zanedbávané procvičování. Vaše rutina se tak může skládat z konkrétních bodů:

Tipy na relaxační rutinu

 • Stejně jako jsme u relaxace mluvili o difuzéru nebo čaji, u cvičení můžete svůj prožitek zvědomit oblečením a doplňky. Jakmile si nasadíte sportovní čelenku, která vás ochrání před větrem, tak už nebudete mít důvod nejít běhat kvůli ufoukanému počasí. Nějak se vám právě dnes nechce? Na to je nejlepší čelenka BJEŽ "Všechno je to v hlavě" ;). 
 • Pokud přes den nestíháte jíst, tak si už den předem nebo ráno připravte jídlo, které sníte hned po cvičení. V našem článku o zdravé výživě jsme se rozepsali o jednotlivých nutrientech, které by měly být obsažené v každém našem jídla.
 • Podle druhu cvičení si připravte playlisty. Pokud vás bude čekat běhání, tak si nastavte muziku s bpm vašeho běhu. U posilování si místo toho můžete vybrat něco pomalejšího nebo můžete zkusit i podcasty.
 • Posledním tipem je odkaz na skvělé protahovací video, které využijí jak běžci, tak i obyčejní smrtelníci :)

Spojení relaxační a cvičící rutiny

Na začátku jsme vám řekli, že tyto dvě rutiny spolu velmi úzce souvisejí. U cvičící rutiny jsme pak dál psali, že ze všeho nejdůležitější je cvičí plán. A právě u cvičebního plánu se potkává cvičí a relaxační rutina. Vždy bude záležet na vašem cíli a kondici, ale spojení toho všeho vám pomůže definovat cestu, po které máte jít

Díky tréninkové rutině budete vědět, co kdy máte dělat a nedělat:

 • pondělí → jít běhat
 • úterý → posilování celého těla
 • středa patřit odpočinku – meditace, sauna
 • čtvrtek → lehký výklus
 • pátek → posilování rukou
 • víkend → procházka, výlet, bazén, odpočinek na gauči :)

Přesně takhle může vypadat spojení vaší cvičí a relaxační rutiny. Může se to zdát jako nic, ale sami si zkuste takový seznam napsat. Ke každému dni v týdnu si napište, co budete dělat za cvičení nebo relaxaci a tento seznam si dejte někam, kde ho budete mít na očích. Už jen to, že budete předem vědět, co dělat, tak vás automaticky povede k tomu, abyste vše splnili. A na co nezapomenout? Motivujte se :) Po splnění prvního týdnu si udělejte radost třeba novou čelenkou nebo deníkem, kam si budete zapisovat své úspěchy.


Na závěr…

Už v našem prvním článku jsme vám řekli, že bohužel neexistuje jedna univerzální rutina pro všechny. Rutina by vždy měla být hlavně o vás a o vašich potřebách, proto si skutečně dejte čas popřemýšlet o tom, co vám chybí a co by vám mohlo pomoci. Budeme rádi, když se necháte inspirovat našimi tipy a některé z nich zakomponujete do své rutiny, nebo si je upravíte tak, aby vám co nejvíce vyhovovaly.