Triatlonové začátky díl 2.

První triatlon

"Nechceš zkusit náš triatlon?" Řekli mi kluci z týmu 321START (organizátoři legendárního plzeňského Stonemana). Zhodnotila jsem, že když se lochneska v Kamenčáku neutopí, cyklistiku a běh by zvládnout mohla. Začala jsem řešit, co s sebou a na sebe. Ve sportovní podprsence a kraťasech na běh by to snad mohlo klapnout. V té době už jsem měla ozkoušené běžecké boty a na kolo turistické tretry s SPD na tkaničky (byly mi větší, takže se daly dobře nazout i bez rozvazování :-D). Brýle a plaveckou čepici jsem vyndala z krabice schované hluboko ve skříni. Dílčí aktivity jsem před samotnou akcí drobně potrénovala. Plavání ala prsa jsem zahájila týden před závodem jednou návštěvou bazénu a druhou přímo rybníku, kde se měla tato velkolepá událost odehrát. Tajemství čtvrté aktivity aneb převlékání a přesuny v depu jsem odhalila sama za procesu. Nečekaně náročné pro mě byly také pocity, které jsem zažívala při přechodu z jedné aktivity na druhou. Zjištění, že i tyto změny se musí trénovat, mi bylo rázem více než jasné. První triatlonové závodění mě však uhranulo podobně, jako tenkrát ve fitku jumping. Najednou se mi spojily aktivity, mezi kterými jsem do té doby nedokázala vybrat preferovanou a jako bonus jsem stála před novou výzvou – naučit se plavat.

Poučení

Než se do triatlonu vrhnete a pořídíte si veškeré vybavení, s rozmyslem si pomůcky zapůjčte, popř. vymyslete nějakou jejich alternativu. První ochutnávku tohoto sportu je dobré zakusit ve skromnějším pojetí s přátelským či lokálním charakterem. Je fajn zažít si aktivity v jejich sledu i s veškerou přípravou. Tuto lekci pak berte jako test, z jehož výsledku se bude pro budoucí výzvy čerpat zkušenost dobré praxe a naopak, nevhodné počínání se bude přirozeně eliminovat.

Vybavení aneb co budeš potřebovat

Postupně jsem se dostávala triatlonu pod kůži a zjišťovala si potřebné informace. Tento zájem jsem ale zatím brala s lehkostí a jako vědomou zábavu, ke které se navíc přidávali další triatlonem zasažení lidé. Bylo potřeba se dobře vybavit a naplánovat nové cíle. Chodila jsem se také dívat na „velké“ závody a přemýšlela o tom, jaké by to asi bylo stanout po boku triatlonových hvězd. Netušila jsem, že za nějaký čas získám odvahu se k nim připojit a na „větší“ závod se přihlásím. Začala jsem také trénovat mimo terén – pořídila jsem si silniční kolo. Pestrá tréninková náplň se rozrostla i do závodní dimenze a přinesla nové zkoušky – silniční duatlony a triatlony.

Poučení

Když zjistíte, že to s triatlonem myslíte vážně a triatlon s vámi, budete na závod potřebovat opravdovou výbavu, která se pojí se třemi sporty + něco navíc. Úplný základ: triatlonová kombinéza, plavecké brýle, plavecká čepice, ručník na očištění nohou v depu, triatlonová guma na upnutí startovního čísla (přehazovačka/racebelt), kolo, přilba, tretry, brýle na cyklistiku, láhev na pití (bidon), boty na běh. Výhodou je vlastnit triatlonový neopren, který je na plavání uznán v případě chladnějšího počasí. Pomůže uchovat svaly zahřáté, ale dokonce i trochu nadlehčuje – zrychluje. Na delších distancích je tedy výhodou tuto kombinézu navléknout.

Tréninkový plán

Časem jsem stála před otázkou, jak efektivně natrénovat a seskládat pohybovou náplň – lekce jumpingu, běh, kolo, plavání a spoustu dalších aktivit, kterých jsem se nechtěla vzdát. Do toho pracovní povinnosti, čas s rodinou a kamarády. Jak dát dohromady vše a energii udržet i na další akce? Jak se říká…: „Všechno jde, když se chce“. A mně se chtělo.

Aplikace a programy, které by mi poradily, jsem v té době nezaznamenala, takže jsem využila rad starších a zkušenějších. První snahy o trénink s kamarády, kteří se mě ujali, však nakonec vyplynul v to, že si nikdo nevěděl rady s jumpingem a s tím, jak ho začlenit mezi ostatní činnosti. Náročné bylo také vmáčknout aktivity do mé minimalistické časové dotace. Jelikož jsem v režimu důsledná, nakonec jsme vždy došli ke společnému závěru, že se přetrénovávám. Bylo potřeba přemýšlet nad rovnováhou mezi odpočinkem a tréninkem, aby tělo bylo schopné regenerovat a následně podávat dobré výkony. Nakonec jsem byla nucena se to naučit.

Poučení

Pokud si nevíte rady s tím, jak začít a co je vhodné kdy udělat, abyste odmakali vhodný trénink a zároveň stihli regenerovat, zkuste plán podle aplikací nebo konzultujte situaci se zkušenými kamarády. Za sebe však doporučuji najít zkušeného trenéra, který se stane vaším tréninkovým mentorem, ale také osobním koučem. Nejen trénink, ale i zdravotní stav a psychika je při vašem úsilí zásadní. Tuto stránku, mimo sepsaný trénink, trenér neopomíjí.

Argumenty, které mohou zaznít: „Trenéra nepotřebuji, poslouchám své tělo.“

Je dobré si přiznat, že některé pseudoúnavy jsou převlečené volání těla po pohybu. Určitě to znáte: doběhnete a jste šťastní, že jste se přemluvili, protože je vám najednou tak dobře. Pokud to s aktivitou myslíte vážně a někam směrujete – na něco cílíte, je potřeba se v tréninku občasně zakousnout a nepříjemnou jednotku absolvovat. Počítá se i trénink ve špatném počasí či za doprovodu významného osobního odporu. Osvěžující je zjištění, že netrénujete jen tělo, ale i volní vlastnosti a udržujete konzistenci v rozhodnutí cíleně a kontrolovaně postupovat vpřed. Opačným extrémem je fanatické dodržování plánu a neschopnost zhodnotit energetickou či zdravotní situaci. Je potřeba nastolit jakousi rovnováhu: někdy se hecnout a někdy se naopak tréninku vzdát. Přes zkušenosti se sebou samým se postupně profiluje i tréninková stabilita a cesta, kterou se člověk ubírá. Ví, co potřebuje, co mu pomáhá a čemu se má vyhnout, aby si zbytečně nepřitížil. Tuší, po jakém typu tréninku kdy sáhnout, aby se v daném období a za dané osobní situace mohl posunout. Je dobré si připustit, že tento proces může zkušený rádce významně urychlit.

Trénink na triatlon je vlastně taková kompilace všeho. Je fajn, že když vám zrovna nesedne hodinka v bazénu, máte jistotu, že příští aktivita jiného druhu vám pravděpodobně spraví chuť a vy, rozladěni z plavání, tento negativní pocit snadněji odreagujete. S povděkem člověk přijme také to, že nepřetěžuje tělo jednostranně zaměřenou činností – např. pouhým během. Síly je potřeba dobře rozkládat a je nutné přemýšlet nad intenzitou a objemem, nad technikou a vytrvalostí a nad pestrostí dílčích tréninkových jednotek. Čím rozmanitější trénink je, tím efektivněji natrénujeme.

 

Těšte se ještě na jeden díl inspirativního vyprávění. 

Přihlášení zavřít