Triatlonové začátky díl 3.

Cílení a tréninková cesta k závodu

Když už se trénink začne ubírat správným směrem a vy jste namotivováni do závodního módu, je dobré si vytyčit mezníky – závody, ke kterým by měl být adekvátně sestavený tréninkový plán z hlediska krátkodobých i dlouhodobých cílů. Mou snahou bylo ze začátku strojově absolvovat daný přípravný blok a být co nejdůslednější v plnění dílčích jednotek. Nakonec jsem však zjistila, že k deziluzi dojde téměř vždy – přijdou nečekané události běžného života, nemoci a různá omezení. Potom se stojí a čeká, až se vše opět rozeběhne dle představ a plánů. Zjistila jsem, že návrat musí být opatrný a pozvolný. Nikdy se nelze po pár dnech vrátit do vrcholové fáze tréninku, která probíhala před nemocí. Je dobré mít na vědomí, že vhodně a rozvážně zvolené obnovovací tréninkové období může vše velice rychle zachránit. Brzy se tak dá dobře pokračovat k cílení na zvolený závod. Tělo si pamatuje předchozí snahu a dokáže se s odhodlaným počínáním rychle vrátit tam, kde před časem činnost ukončilo.

 

POUČENÍ

Nepřetvářejte v hlavě předchozí snažení na zmar kvůli nuceným pauzám. Stačí být trpěliví a vytrvalí. V průběhu tréninkového cyklu nastanou různé krátké i delší stopky, které mohou do určité míry „nabourat“ souvislou a rovinatou cestu k cíli. Je potřeba se naučit brát tyto pauzy jako přirozené překážky na trati… nebo lépe, jako situace mající svůj nedohlédnutelný význam.

Příprava na trénink

I přípravu na trénink je potřeba „natrénovat“ a zažít. Nejdříve jsem pořád s věcmi prala a přeskládávala je do jedné sportovní tašky. Nakonec jsem se rozhodla mít několik zavazadel, ve kterých budu udržovat pomůcky a oblečení k dílčím aktivitám. Pokud jste běžně zaměstnaný člověk, připravte se na občasný boj s časem a domácností. Hromady propocených svršků se u pračky nashromáždí raz dva. Rozhodně se tím však nenechte odradit a rozhodit.

POUČENÍ

Příprava na trénink je jako vaření v kuchyni. Podle receptu připravíte pomůcky na další den (klidně si ten tahák vytvořte) a místo do hrnce je našťoucháte do batohu/sportovní tašky. Pak přijde na řadu i to opravdové vaření.

Výživa a stravování

Výživa a stravování byly vlastně největším oříškem celé sportovní snahy. Co a kdy jíst nejen při závodě a tréninku, ale obecně běžně – v průběhu dne. Do té doby jsem tuto stránku neřešila vůbec a jedla živelně. Byla jsem klasický požitkář, který miluje jídlo a vlastně vůbec nic ohledně této záležitosti neřeší. Vše bylo o chuti a náhodě. O pravidelném stravování, vyváženém jídelníčku a rozvážném přístupu ke stravě do té doby nemohla být řeč. Smažáku s hranolkami a tatarkou jsem se rozhodně nevyhýbala. Nedokázala jsem také čelit nešvaru vybudovanému v dětství – nápoj vždy dochutit šťávou. S jídlem i tekutinami jsem začala trochu hospodařit dle rad, které jsem nastudovala a naposlouchala. Nakonec jsem ale vždy skončila s vědomím, že si nejsem vůbec jistá, zda je můj přístup, vzhledem ke kalorickému výdeji, správný. Přes krabičkové metody jsem se nakonec dostala k výživovému poradci, který mě navedl na správnou cestu. Zjistila jsem, že v jídelníčku mi chyběly bílkoviny, zdravé tuky, a obecně mléčné výrobky.  Také to, že jídla jsem si dopřávala, vzhledem k výdeji, málo. Změna přístupu udělala zázraky. Měla jsem najednou spoustu energie a tělo začalo lépe fungovat. Ustaly také večerní hlady a „nájezdy“ na ledničku.

POUČENÍ

Pokud člověk nechce tělo ničit, je uvažování nad pestrým jídelníčkem a dostatečným příjmem potravy bezpodmínečné. Pokud nevíte jak na to, nechte si doporučit zkušeného výživového poradce, který vám se zdravým přístupem k jídlu pomůže. Zjistí, jakou máte bazální kalorickou potřebu a měl by zvládnout zhodnotit, kolik jídla byste si měli dopřávat.

Je potřeba myslet na to, že není výživový poradce, jako výživový poradce. Pro tuto specifickou situaci je potřeba volit osobu, která má představu, co daný sport obnáší a ve svých výživových doporučeních s tím pracuje.

Jedeme dál

V současné době je to již 6 let, kdy jsem triatlon zkusila poprvé.  Po zdravotních pauzách, které způsobily i nenaplnění jednoho snového triatlonového cíle, jsem se k tréninku opět vrátila a něco z mého psaní mohu v aktuální situaci opravdu potvrdit. Vím, že malé kroky a krůčky se začnou dříve či později prodlužovat a zrychlovat.


Živelné psaní o všem, co mě k mým začátkům napadlo, jistě není vyčerpáno. Je to jen několik zásadních bodů a zkušeností, které třeba pomůžou i vám, pokud nad triatlonem přemýšlíte. Nebát se zkoušky považuji za hlavní cestu k tomu, jak se dostat k pohybové aktivitě a získat k ní vztah. S tělem majícím možnost sportovat to jde, dle mého názoru, v jakémkoliv věku.

Děkujeme Janě za inspirující čtení. Pro leckoho z nás by mohla být její slova tou správnou motivací, co myslíte? :) Přejeme Janě i vám všem pevné zdraví a spousta odhodlání a vytrvalosti k plnění těch vašich cílů a sportovních snů!