Zkus něco nového, začni švihat!

Plánuješ letos nějaký závod, nějaký velký cíl, na který chceš začít pomalu trénovat? Dáme ti  tip, co zařadit do tréninku ať už se chystáš na desítku, maraton nebo třeba přechod hor v létě. Začni švihat! Ano, mluvíme o skákání přes švihadlo. Je to totiž neskutečný pomocník pro zlepšení fyzické kondice, ale taky pro nabrání svalů a redukci váhy. Využiješ ho na maximum a ani k tomu nepotřebuješ moc času a prostoru. Navíc je to zábava. 

O co vlastně jde?

Skákání přes švihadlo si tak nějak všichni pamatujeme jako nutné zlo ze školních tělocvičen. Nutili nás skákat přes kus šňůry se dvěma dřívky na konci a bylo. Dnes už je ale skákání o něčem jiném. Ono totiž to, jestli ti skákání půjde a bude tě bavit, dost závisí na typu švihadla. Nezdá se to, ale je to tak. Na trhu najdeš hned několik druhů švihadel od různých výrobců. My jsme v loňském roce natrefili na ostravské kluky ze Švihej. Sami vyvíjeli svá švihadla a v nabídce mají hned několik druhů. Stačí si vybrat podle toho, na co švihadlo primárně chceš. 

My jsme neodolali korálkovému. To je jednak super pro začátečníky, ale hlavně s ním jde skákat venku a víc vydrží. Pro náš cíl perfektní. Přišlo nám v krásném balení, i s návodem, jak si švihadlo nastavit a jak začít skákat. Na všem je vidět pečlivá práce a lokální výroba. Čím víc jsme do Šviháckých tréninků pronikali, tím víc nás to začalo bavit. 

 

Jak mám zařadit skákání do svého běžeckého tréninku?

Skákání ti pomůže zlepšit fyzičku, rychlost a sílu. Začni ale zlehka, ať si tvoje tělo zvykne. Pokud nemáš na běh tolik času a chceš si dát do těla, vezmi si švihadlo s sebou. 

Tip č. 1: Nejdřív si dej krátký pomalý rozklus a pak kombinuj vždy pár minut skákání s během. Například skákej dvě minuty a oběhni kolečko kolem parku. Tohle si dej třeba pětkrát. Pak se opět lehce vyklusej. Uvidíš, že se zapotíš a přitom ti trénink nezabere víc než půl hodiny. Švihadlo je lehké, snadno s ním můžeš běžet v ruce nebo ho mít v batůžku. Takhle si postavíš vlastní trénink podle času a chuti. 

Tip č. 2: Natrénuj na švihadle správný odraz. Při výskoku se odrážej z plosky pod prsty a tahej špičky nahoru. To je totiž přesně místo, ze kterého bychom se měli při běhu odrážet. 

Tip č.3: Švihadlo zařaď do své rozcvičky. Zkus si dát třeba běžeckou abecedu před švihadlo! Že to nejde? Vyzkoušej to. Zaměstnáš tím jiné svaly a taky svoji hlavu. Zkus i přeskoky pozpátku. Ze začátku je to těžké, ale pomůže ti to zlepšit koordinaci pohybů. Pokud se ti nechce před během dělat abeceda, nebo na to nemáš prostor, udělej si pár prvků jen na místě přes švihadlo. Koukni na náš článek o běžecké abecedě a určitě vymyslíš, které cviky by šly dělat přes švihadlo.


 

Chci jít silovku, jak mi při ní švihadlo pomůže?

Máš radši posilovnu? Zkus taky sáhnout po švihadle. Jak ho ale zařadit do silového tréninku? V některých posilovnách mají švihadla na půjčení, ale radši si ber s sebou svoje, které máš dobře nastavené. Můžeš se skákáním lehce rozehřát, než se vrhneš na posilování. Stačí pět minut a bude ti pěkně teplo. Do toho je to fajn kardio. 

Švihadlo se krásně zařazuje do kruhového tréninku nebo tabaty. Udělej z něj jedno stanoviště a střídej styl, jakým skáčeš. Uvidíš, co ti bude nejvíc vyhovovat. Pokud půjdeš na max, vezme ti to stejně energie, jako jiné posilování. A je zvedne se ti tepovka, takže i pálíš tuky. 

Můžeš zvolit  třeba speciální posilovací švihadlo, které je těžší a víc zapojíš horší část těla. Koukni na to. Chce to ale už být trošku vyskákaný. Tímto švihadlem klidně nahradíš jeden trénink v posilovně a můžeš skákat kdekoli. Kdyby tě fakt skákání chytlo, ve Švihej najdeš i tréninkové plány. Parádně natočená videa a trénink, který nemusíš vymýšlet a budeš pořádně makat. To taky nezní špatně, že?
 

Zábava pro celou rodinu kdykoli a kdekoli

Skákání není jen pro nás dospělé. Je to skvělá zábava i pro děti. Nebo spíš zábavná forma jak je vést k pohybu. Děti dnes tráví mnohem víc času u počítače a telefonu, než pohybem venku. Děti ale potřebují své švihadlo, aby je to bavilo a neskončilo někde ve skříni. Ve Švihej mají speciálně vyvinuté menší rukojeti pro dětské ruce. No a k nim navážete společně korálky podle oblíbené barvy dítěte. K tomu kluci ze Švihej vymysleli parádní hru Švihejland, která pomůže dětem naučit se skákat při plnění různých úkolů. Hra je určena pro děti už od čtyř let. 

Tu jsme také vyzkoušeli a moc naše děti bavila. Sami si sestavili švihadlo podle sebe a pustili se do hry. Nejvíc samozřejmě polepování samolepkami za splněné úkoly. Na tabletu si pouštěli ke každému úkolu video a každý den vydrželi chvilku skákat. Největší odměna byl pak diplom na závěr hry. Zde je každý vítěz. 

Neboj se a bjež švihat!

My všichni běžci víme, že jen běhat nestačí. Dej si do nového roku výzvu, že zařadíš i jiné aktivity než jen běh. Uvidíš, že se ti zlepší kondice a vlastně i ten samotný běh. A předejdeš nejednomu zranění. Pořiď si kvalitní švihadlo, které se ti bude líbit a budeš ho s hrdostí nosit. Zařaď ho pak do tréninku klidně několikrát týdně a brzy uvidíš výsledky. Pokud tě to bude bavit, dají se učit i různé triky a srandičky, které můžeš sdílet s kamarády a neustále vylepšovat. Ono to totiž není vůbec složité a na sítích Švihej najdeš hned několik tipů na sestavy a naučení se triků.